banner834

Devlette, vatandaşta borçlu!

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, iktidarın yanlış ekonomi politikaları nedeniyle devletin de vatandaşın da borç içinde yüzdüğünü söyledi.

Devlette, vatandaşta borçlu!

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, iktidarın yanlış ekonomi politikalarıyla ülkenin bir borç girdabı içine girdiğini belirterek, “Dolar kurundaki önlenemez yükselişle birlikte temel ihtiyaç maddelerine üst üste yapılan fahiş zamlar ve yüksek enflasyonla birlikte vatandaşın alım gücü eridi. Asgari ücrete yapılan zam daha vatandaşın cebine girmeden 1/3 oranında azaldı” dedi.

DEVLET BORÇLU

2002 yılı sonunda 132 milyar dolar olan Türkiye’nin dış borçlarının AK Parti iktidarları döneminde toplam 322 milyar dolarlık artış kaydederek üç katına çıktığını kaydeden Bulut, dış borç stokunun 453,5 milyar dolara kadar yükseldiğini bildirdi. 

KOBİ’LER BORÇLU

Küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) bankacılık sektörüne olan kredi borçları döviz kurunda yaşanan artışın da etkisiyle 93 milyar lira artarak 1 trilyon 112,5 milyar liraya kadar yükseldiğini belirten Bulut, KOBİ’lerin bankalara zamanında ödeyemediği için icraya veriler kredi borcunun ise yine kasımda 1,7 milyar lira artarak 58,2 milyar lirayla yükseldiğini kaydetti.

ÇİFTÇİ BORÇLU
Tarım sektörünün bankalara olan kredi borcunun da 2,7 milyar lira artarak 159 milyar liraya yükseldiğini ifade eden Bulut, çiftçinin zamanında ödeyemediği için takibe alınan borçlarının ise kasımda 4,4 milyar lira olarak gerçekleştiğini belirtti.

VATANDAŞ BORÇLU

Geliri artmadığı için enflasyon altında ezilen vatandaşların bankalara ve finansman kuruluşlarına olan borçlarının ekonomik krizle birlikte büyüdüğünü belirten Bulut, şöyle devam etti:
Vatandaşların, bankalara, finansman şirketlerine, varlık yönetim şirketlerine ve TOKİ’ye olan toplam borcu 1 trilyon 75 milyar lira oldu. Bankaların vatandaştan zamanında tahsil edemedikleri için takibe aldıkları vatandaşın borcu ise 30,7 milyar lira.

KREDİ, BORÇ, FAİZ SARMALI

CHP’li Bulut, “İşsizlik ve enflasyon rekor düzeyde. Üst üste yapılan fahiş zamların ardından market raflarında, pazarda her şey ateş pahası oldu. Vatandaş da esnaf da kredi, borç ve faiz sarmalından kurtulamıyor” dedi. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner841