banner735

“Erken seçim için hukuksal altyapımız hazır”

Örgütlenme çalışmalarını denetlemek üzere Adana’ya gelen TDH Kurucu Üyesi Mehmet Gültekin, olası bir erken seçime karşı Yaşar Nuri Öztürk’ün kurduğu Halkın Yükselişi Partisi’ni kontrol altına aldıklarını açıkladı.

“Erken seçim için hukuksal altyapımız hazır”
banner686

Türkiye Değişim Hareketi örgütlenme çalışmalarını hızlandırdı. Örgütlenme çalışmalarını denetlemek üzere Adana’ya gelen TDH Kurucu Üyesi Mehmet Gültekin, Adana’nın TDH için çok önemli olduğunu belirtti. Nisan sonu ya da mayıs başında TDH’nin parti statüsüne kavuşacağını dile getiren Gültekin, erken seçim olasılığına karşı Yaşar Nuri Öztürk’ün kurduğu Halkın Yükselişi Partisi’ni kontrol altına aldıklarını açıkladı.
TDH Adana İl Başkanlığı’nda TDH Kurucu Üyesi Mehmet Salıcı, TDH Adana İl Başkanı Mehmet Eraydın, TDH Gençlik Kolları Akdeniz Sorumlusu Muzaffer Nerse ve ilçe başkanlarıyla birlikte basın toplantısı düzenleyen Gültekin, TDH’nin daha parti olmadan 81 ilde ve yüzde 75 oranında da ilçe örgütlerini oluşturan bir halk hareketi olduğunu belirtti.
Gültekin, “TDH, Cumhuriyet tarihinde hiçbir örneği olmayan bir halk hareketidir. Adana bizim için çok önemli. Adana’yı siyasetin nabzı olarak düşünürüm herzaman. Burada mücadele etmek kolay değil ama halkın teveccühü, bize bakış açısı bizim yolumuzu daha da aydınlık yapmakta moralimizi yükseltmektedir” dedi.
TDH’nin ilkelerini ve amaçlarını anlatan Gültekin, kamuoyunun partinin kuruluş tarihini merak ettiğini anımsatarak, nisan sonunda ya da mayıs başında TDH’nin parti kurulumunu yapacağını bildirdi.

banner625
Olası erken seçime karşı hukuksal altyapıyı oluşturduklarını kaydeden Gültekin, “Bir partinin seçime girebilmesi için 41 ilde teşkilatlanması gerekiyor. İkinci koşul ise genel seçimin yapılacağı tarihten 6 ay önce partilerin büyük kongresini tamamlamış olması gerekiyor. Fiilen erken seçim olması halinde 41 ilde teşkilatlanmamız tamamladık. ‘Erken seçim olması halinde büyük kongremizi yapmaya zamanımız olmayacak’ düşüncesiyle, ikinci bir önlem olarak ikinci bir partiyi kontrol altına aldık. Bu parti de Yaşar Nuri Öztürk’ün partisi Halkın Yükselişi Partisi’dir. Herhangi bir erken seçim olması halinde büyük kongreyi Ankara’da toplayarak, parti adını değiştirip, teşkilatlarımızı bu partiye katarak seçimlere gireceğiz. ‘4 ay sonra seçim var’ derseniz, TDH 4 ay sonra bu seçime girecek durumdadır. Programlarını, planlarını, projelerini yapmış hukuki altyapısını oluşturmuştur” diye konuştu.
Gültekin, bir gazetecinin oy oranı düşük partilerle herhangi bir ittifak durumunun olup olmadığı yönündeki sorusuna da şu yanıtı verdi:
“Şu anda hiçbir partiyle hiçbir bağlantımız yok. Bize böyle bir taleple gelen olursa biz o talebi değerlendiririz. Ama bizim hiçbir talebimiz, beklentimiz yoktur. TDH kendine yeterli, kendine güvenen ve iktidar yolunda yürüyen bir partidir. Her partinin esas hedefi iktidar olmaktır. Öyle yıllarca muhalefet koltuğuna yapışıp ‘Aman rahatımı kaçırmayayım’ diye bir endişemiz yok. Gece-gündüz çalışmamızın ana hedefi iktidar olmaktadır. Zaten il ve ilçe binalarımızın adına da “iktidara hazırlık merkezleri” diyoruz. Fevkalade iddialıyız ve iddialı bir şekilde yolumuza devam ediyoruz.”
Gazetecilerin sorusu üzerine Hükümetin Anayasa değişikliği girişimini de değerlendiren Gültekin, “Sayın Cumhurbaşkanımızın da ‘Anayasa değişikliği fırsatını kaçırdık” diye bir ifadesi var. Devletin tepesindeki kişinin bu ifadesini çok dikkate almak gerekiyor. Biz, bu aşamada anayasa değişikliğinin mümkün olamayacağı kanaatindeyiz. AK Parti’nin anayasa değişikliğini yapabilecek gücünün sayısal olarak da olmadığını söylüyorum. İktidarın ‘Kamuoyuna referanduma gideriz’ diye bir resti var. Ona da çok cesaret edeceğini pek tahmin etmiyorum. Bu aşamada bu Meclisin o anayasa değişikliği konusuna fazla eğilmemesi gerekir. Benim gördüğüm esas gündemin değiştirilmek istendiğidir. Geçim sıkıntısı, işsizlik sıkıntısı gibi tartışmamız gereken ana konuları bir tarafa bırakarak, böyle hayali gündemlerle Türkiye’yi oyalamaktadır. Buna hiçkimsenin hakkı yoktur. Bu meclis bu anayasa değişikliği konusunda çalışma yapması mümkün değil diye düşünüyorum” dedi.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz