Gürkan ‘Kadınlar toplumun etkin bireyidir’

Milletvekili Fatoş Gürkan, kadınlara erkeklerle eşit haklara sahip olma fırsatı Atatürk zamanında verildiğini söyledi.

Gürkan ‘Kadınlar toplumun etkin bireyidir’
banner686

 

AK Parti Adana Milletvekili Av. Fatoş Gürkan, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, kadınların sosyal ve kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olduğunu söyledi

‘Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının’ verilişinin 78. Yıl dönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınlayan Fatoş Gürkan, Atatürk’ün  kadınların her alanda ileri bir seviyede olmasını arzu ettiğini belirterek, “Ulu Önderimizin yapmış olduğu girişimler neticesinde, Türk kadınlarının iktisadi ve siyasal yaşama katılımlarının sağlanabilmesi açısından çok önemli değişiklikler yapılmıştır” dedi.

Mesajında, “Türkiye Cumhuriyetinde toplumsal alanda yapılan en önemli yeniliklerdendir ve birçok Avrupa ülkesinden daha önce gerçekleştirilmiştir” diyen Gürkan, şunları kaydetti:

banner625
 

KADINLAR TOPLUMA CİDDİ KATKI SAĞLADI

 

“Fransa ve İtalya’da kadınlara 1946’da, İsviçre’de ise 1971’de seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Atatürk'ün girişimiyle kadınların iktisadi ve siyasal yaşama katılmaları yönünde bir dizi değişiklik yapılarak, 1930'da belediye seçimlerinde seçme, 1933' de çıkarılan Köy Kanunuyla muhtar seçme ve köy heyetine seçilme, 5 Aralık 1934' de Anayasa'da yapılan bir değişiklikle de milletvekili seçme ve seçilme hakları tanınmıştır.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk'ün kadınlarımıza verdiği bu hak, kadınımızın toplum içerisindeki konumunu ve yerini tamamen değiştirmiş ve toplumun etkin bir bireyi olmasına ciddi katkılar sağlamıştır. Cumhuriyet tarihi boyunca kadınlarımızın TBMM’ de en yüksek temsil oranı Atatürk döneminde ki yüzde 4,51’lik oran olmuş iken, ilk defa 2007 yılında yapılan genel seçimlerde bu sınır geçilerek TBMM de Kadın Milletvekilleri oranı %9 a, 2011 yılında yapılan genel seçimlerde ise TBMM de Kadın Milletvekilleri oranı yüzde 14,2 ile Cumhuriyet tarihimizin en yüksek oranına kavuşmuştur. Özellikle son yıllarda her alanda yaşanan gelişmelere paralel olarak kadınlarımızda hem sosyal hayatta hem de siyaset ve yönetim alanlarında birçok kazanımlara kavuşmuş, önemli görevler üstlenmiştir.

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme hakkının verilişinin 78. yıl dönümünü bir Türk kadını olarak gururla, sevinçle ve minnetle kutlar, kadınlarımıza her alanda gösterecekleri faaliyetlerinde başarılar dilerim."

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2012, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner739

cyberturk.biz