banner785

Kapadılar-açtılar 12 Milyon TL'yi kaptılar!

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer’in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinin cevabı Türkiye’deki ekonomik krizin boyutlarını ve faturalardaki soygun düzenini gözler önüne serdi.

Kapadılar-açtılar 12 Milyon TL'yi kaptılar!
banner686

Orhan Sümer, “Türkiye’de büyük bir ekonomik kriz var dediğimiz zaman iktidar cephesinden hemen karşı çıkılıyor. Oysa bizim talebimiz durumun fark edilmesi ve ona göre uygulamalar yapılması. Enerji Bakanlığına son 5 senede faturasına ödeyemeyen kaç kişi var? Bunlardan ne kadar açma – kapama bedeli alındı diye yazılı soru önergesi verdim. Gelen cevap özelden genele değerlendirildiğinde çok acı bir tablodur. Son  5 senede 368.928 Abone elektrik faturasını ödeyememiş, birde üzerine ödeyemeği faturası için 12 milyon 381 bin 640 lira açma kapama parası ödemek zorunda kalmış. Ülkemizin geldiği durum budur vatandaşlar en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz halde” dedi.


368 BİN 928 KİŞİ ELEKTRİK FATURASINI ÖDEYEMEMİŞ


Orhan Sümer, “Elektrik faturaları bir kişinn olmak zorunda, ister iş yeriniz ister konut elektriği kullanın mutlaka bir kişi ya da şirket üzerine abone olmanız gerekiyor. Yani Bakanlığın verdiği rakamlar aslında her bir vatandaş için geçerli. Aile hesabı yaparak etkilenen kişileri hesaplarsak milyonları bulan rakamlar var. Öyle bir Türkiye yaratıldı ki vatandaşlarımız çağın en gerekli ve temel ihtiyacı olan elektik faturasını ödeyemez hale gelmişler. Faura ödemek ödeyememek tartışılır, konuşulur, herkesin bir görüşü vardır. Ancak ödenememiş faturaya ceza kesip açma kapama bedeli almanın adı modern tefeciliktir.” Dedi.

MUTFAKTAKİ OCAĞIN FATURASI ÖDENEMİYOR

Orhan Sümer, “Herkesin bildiği gibi Adana sıcak bir iklime sahiptir. İnsanlarımız sanayi ve üretim haricinde kullanmıyorsa doğalgazı evlerinde ocaklarında kullanıyor demektir. Yani en hayati ihtiyaç dahilinde olan şeyler. Adana’da son 5 senede 29.718 vatandaşımız doğal parasını ödeyememiş. Yine ödeyemediği fatura için 749 Bin 822 Lira açma kapama bedelile cezalandırılmış. Ocaktaki yemeğini pişecek gazın faturasını ödeyememiş insanlara açma kapama parası ödetmek tek kelimeyle haramdır.
 

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2020, 14:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER