MHP’li Varlı’dan fahiş fiyat tepkisi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana Milletvekili Muharrem Varlı, yeni yasa ile Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından belirlenen Sulama Birliklerince kullandırılan sulama suyu fiyatlarına yapılan ve oranları yüzde 80 ile yüzde 200 arasında değişen zamların vicdani olmadığını söyledi.

MHP’li Varlı’dan fahiş fiyat tepkisi
banner686


banner625
Varlı, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Adana’da, Mersin’de, Osmaniye ve Hatay’da, Konya, Edirne, Antalya, Diyarbakır, Şanlıurfa’da; özetle Türkiye’nin bir çok yerinde üretim yapan çiftçi kardeşlerimizi yakından ilgilendiren bu zam vicdani değildir. Çukurova’da pamuk ve mısır üreten bir çiftçi artık tarlasında kullandığı suya yüzde 100 zamlı ücret ödeyecek. Bir çok bölge ve üründe bu zamlar yüzde 80 ile yüzde 200 arasında değişmektedir. Eskiden, Birliklerin oluşturduğu komisyonların raporuna göre Birlik meclislerince fiyatlar belirleniyordu. Şimdi DSİ’nin bürokratları belirliyor fiyatı. Yani siyasi iktidarın maaşlı elemanları belirliyor. Tarım gerçeğini bilmeyen, üreticinin sorunlarından bihaber bürokratların, sulama suyu fiyatını tespit etmesi doğru bir karar değildir. Bunun yanlış olduğunu daha yasa çıkmadan söyledik ama dinlemediler.” şeklinde konuştu.


MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı “Açıklanan fiyatlar fahiştir. ‘Fahiş’in anlamı ‘aşırı, çok fazla’ demektir. Başka bir anlamı da ‘ahlaka ve törelere uygun olmayan’dır. Yani bu zamlar ahlaksızdır, ne dinimizde ne de töremizde yoktur.  Şimdi soruyorum; pamuk yüzde 100 değer kaybederken, mısır geçen yılki fiyatın altına inerken, buğdayda 10 yıl öncesinin fiyatı verilirken, karpuz tarlada kalırken, soğan, patates para etmezken bu neyin zammıdır?  Çiftçilerimiz mazota, gübreye, ilaca yapılan zamlara yetişemezken bu zam artışını hangi ülkenin gerçeklerine göre yaptınız? Siz Amerika’da mı yoksa uzayda mı yaşıyorsunuz? Bu nasıl bir vicdansızlıktır? Yoksa amacınız, 10 yılda çökerttiğiniz Türk tarımını tamamen bitirmek ve ABD'nin, AB'nin çiftçilerine teslim etmek midir?” dedi. Türk çiftçisinin ektiğini biçemez, biçtiğini yeniden ekemez hale getirildiğini, icralarla boğuşan üreticinin yapılan zammın altından kalkamayacağını söyleyen Varlı, 2013 yılında geçerli olacak zamların geri alınması çağrısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2012, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner739

cyberturk.biz