"Muhtarlar icra tebligatı stresinde"

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, muhtarlıkların icra tebligatlarıyla dolup taştığını söyledi. 2020 yılında icradaki dosya sayısının 23 milyona ulaştığını kaydeden Bulut, “Muhtarlıklardaki birçok icra tebligatı elektrik ve telefon borçlarından oluşuyor. Vatandaş elektrik ve telefon faturalarını dahi ödeyemiyor. Bu borçlar ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizin adeta bir özeti” dedi.

"Muhtarlar icra tebligatı stresinde"
banner686

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’nın Seyhan ilçesinde Sakarya Mahalle Muhtarı Semra Özdal ve Tellidere Mahalle Muhtarı Cemile Girici’yi ziyaret etti. CHP’li Bulut’u muhtarların yanı sıra masanın üzerinde vatandaşa ulaştırılmayı bekleyen icra tebligatları karşıladı. 

23 MİLYON İCRA DOSYASI VAR

Pandemiyle birlikte ekonomik krizin ağırlığının iyice hissedilmeye başlandığını belirten Bulut, 2020 yılında icradaki dosya sayısının 23 milyona ulaştığını kaydetti. Bulut, “Vatandaşın evinde tencere kaynamıyor. Bu da yetmezmiş gibi ödenemeyen eski borçların üzerine yeni borçlar biniyor. Vatandaş icraya veriliyor. Muhtarlıklardaki birçok icra tebligatı elektrik ve telefon borçlarından oluşuyor.  Bu icra borçları ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizin bir özeti” dedi.

ÖDEYEMİYORUZ, CANIMIZI MI ALACAKLAR?

Muhtar Semra Özdal ise haftanın 4 günü icra dairesinin evraklarını bırakmak için postacının uğradığını belirterek, evrakların birçoğunu elektrik ve telefon borçlarını ödeyemeyen vatandaşların icra tebligatlarının oluşturduğun kaydetti.   Özdal, “Tebligatları vatandaşa götürüyoruz, vatandaş almak isterse evrakı kendisine teslim ediyoruz. Şu gördüğünüz evraklar 1 yıllık. Pandemide icra tebligatları yüzde 80 arttı. Vatandaşa tebligatları götürdümüzde “Ne yapalım muhtarım canımızı mı alacaklar, ödeyemiyoruz diyor” ifadelerini kullandı. 

PANDEMİYLE BİRLİKTE İCRALAR ARTTI

Muhtar Cemile Girici de masada duran yüzlerce evrakı işaret ederek şöyle konuştu: Bunlar birkaç ay içinde muhtarlığımıza bırakılan icra evrakları. Vatandaşın almadığı burada kalan evraklar. Bütün ülkede olduğu gibi mahallemizde de iş yerleri kapandı. Esnaf geçim sıkıntısı çekiyor. Postacı her gün icra evrakı için uğruyor. Evde bulamadıkları vatandaşın evraklarını muhtarlığa bırakıyorlar. Pandemiden sonra icra tebligatları çok arttı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER