"Öğretmen maaşları eridi"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, eğitimde sorunların dağ gibi büyüdüğünü, iktidarın çözüm üretmediğini söyledi.

"Öğretmen maaşları eridi"

Eğitim emekçilerinin yaşadıkları sorunlara Meclis'te dikkat çeken Barut, "2012 yılında 1.769 lira maaş alan bir öğretmen, maaşıyla 977 dolar alabiliyordu. Bugün 4 bin 960 lira maaşı olan bir öğretmen ancak 394 ABD doları alabilir. 2012 yılında maaşıyla 10 çeyrek altın alabilen bir öğretmen bugün sadece 4 çeyrek altın alabilmektedir. Bu kara tablonun sorumlusu AKP iktidarıdır" dedi.

"1 MİLYON EĞİTİM EMEKÇİSİ DE NASİBİNİ ALDI"

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alan Ayhan Barut, "Türkiye'de uzun süredir yaşanan ve son süreçte oldukça derinleşen ekonomik kriz herkesin hayatını olumsuz etkilemiştir. Maalesef insanların sorunları görmezden gelinirken çözüm adına adım atılmamıştır. Bu durumdan ne yazık ki herkes gibi sayısı 1 milyonu aşan eğitim ve bilim emekçileri de nasibini almıştır" diye konuştu.

RAKAMLARLA ACI GERÇEĞİ ANLATTI

Eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çekip eğitim ve bilim emekçilerinin taleplerine işaret eden CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, "2012 yılında 1.769 lira maaş alan bir öğretmen, maaşıyla 977 dolar alabiliyordu. Bugün 4 bin 960 lira maaşı olan bir öğretmen ancak 394 ABD doları alabilir. 2012 yılında maaşıyla 10 çeyrek altın alabilen bir öğretmen bugün sadece 4 çeyrek altın alabilmektedir. Ücretli ve sözleşmeli öğretmenlik, haksız ihraçlar, yüzbinlerce atanamayan öğretmen sorunu, yetersiz okul ve derslik sayısı ile eğitimde yaşanan sorunlar çözüm bekliyor. İktidarı acilen göreve çağırıyoruz. Bu sorunlara ya çözüm üretin yapamıyorsanız bırakın gidin" şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gaziköy
Gaziköy - 2 ay Önce

Öğretmenler dünyayı yese yine doymaz.Zaten eğitim olarak öğrenciye bir şey kazandırdıkları yok.
Çok ta uğraşmaya değmez.Beğenmeyen öğretmenliği bırakıp üstün yeteneklerini ticaret vb.gibi diğer alanlarda sergilesinler.

Nesrin
Nesrin - 2 ay Önce

Öğretmen maaşlarından önce " eğitimin kalitesini " konuşmaya başladığımız zaman doğru işleri yapmaya başlamış olacağız.Eğitim de kalite sıfır biz evi arabası olan tatile giden öğretmenin maaşını tartışıyoruz.Chp ise populizm peşinde olan aynı Chp.

İlyas Kaya
İlyas Kaya - 2 ay Önce

Çok doğru son zamanlarda hiç kimsenin maaşı ya da geliri erimedi sadece öğretmenlerin maaşı eridi bu nedenle mutlaka öğretmenlere yönelik çalışmalar yapılmalı.Diğer meslek grupları ve insanlar için ülke güllük gülistanlık.

SIRADAKİ HABER