banner834

Öztrak'tan "Yüksek enflasyon" eleştirisi

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, tüketici enflasyonunun son 20 yılın, üretici enflasyonunun son 27 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını belirterek, “Gençlerimiz hayatlarında ilk kez 3 haneli enflasyonla tanıştı” dedi.

Öztrak'tan "Yüksek enflasyon" eleştirisi

ÖZTRAK "ÜRETİCİ VE TÜKETİCİ ENFLASYONU ARASINDA %51 FARK VAR"

Erdoğan'ın “faiz sebep, enflasyon sonuç” safsatasıyla milleti yaktığını, enflasyonda görülmemiş rekorların kırıldığını kaydeden Öztrak, “Üretici ve tüketici fiyatları arasındaki fark 51 puan. Böyle bir makası daha önce hiç yaşamadık. Üreticiden, tüketiciye doğru korkunç bir enflasyon tsunamisi geliyor” değerlendirmesinde bulundu. Rusya’nın Ukrayna'yı işgale başlamasının ardından Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımların nihai amacının Rusya'da enflasyonu artırmak olduğuna dikkat çeken Öztrak, “Bizde ise kibirli bir cehalet, milletimizin satın alma gücünü kasten perişan etti. Hep diyoruz, bu kibir ve cehalet iş başında olduktan sonra, ülkemizin başka hasımlara ihtiyacı yok” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün açıklanan 2022 Şubat ayı enflasyon verileriyle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları belirtti:

ENFLASYON İKTİDARA GELDİKLERİ DÖNEMİ SOLLADI

İş başına geldiklerinde nasıl başladılar? 2002 sonunda Tüketici Enflasyonu yüzde 29,75, Üretici Enflasyonu yüzde 30,84’tü. Şimdi nasıl gidiyor? 2022 Şubatında Tüketici Enflasyonu yüzde 54,44, Üretici Enflasyonu yüzde 105,01. Erdoğan'ın partisi iş başı yaptığında kendilerine, 1983 Nisan ayından itibaren, son 20 yılın en düşük enflasyonu ve enflasyonu hızla alt eden bir program emanet edildi. Erdoğan hayırsız miras yedi gibi davrandı. Enflasyondaki düşüşü kendi kerameti sanıp yıllarca atıp tuttu.

GENÇLERİMİZ ÜÇ HANELİ ENFLASYONLA TANIŞTI

Atalarımız ne demiş? “Büyük lokma ye, büyük söz söyleme.” Bugün, tüketicide son 20 yılın, üreticide son 27 yılın en yüksek enflasyonunu yaşıyoruz. Gençlerimiz hayatlarında ilk kez 3 haneli enflasyonla tanıştı. Ne demişler? Allah insanı söyledikleriyle sınar.

ENFLASYONUN DEVAMI DA GELİYOR

Erdoğan'ın “faiz sebep, enflasyon sonuç” safsatası milleti yaktı. Enflasyonda görülmemiş rekorlar kırılıyor. Üretici ve tüketici fiyatları arasındaki fark 51 puan. Böyle bir makası daha önce hiç yaşamadık. Üreticiden, tüketiciye doğru korkunç bir enflasyon tsunamisi geliyor. Ne yazık ki ilerleyen günler için de, enflasyon cephesinde umut yok. Üreticiden tüketiciye vuran enflasyon tsunamisi, çekirdek enflasyonun artışını sürdürmesi, savaşla beraber emtia ve enerji fiyatlarındaki artış enflasyonda bugünlerin daha iyi günlerimiz olduğunu gösteriyor.

ENFLASYON BİR NEVİ TIRNAKÇILIKTIR

Milletimizin mutfağında büyük bir yangın var. Son bir yılda; karnabahar yüzde 227, patlıcan yüzde 185, kabak yüzde 173, domates yüzde 169 zam gördü. Milletin tenceresi artık kaynamaz oldu. Enflasyon en adaletsiz vergidir. Milletin satın alma gücünü çaktırmadan eritmektir. Bir nevi tırnakçılıktır. Memura ilk altı ayda yüzde 7,5 zam yapıldı. Ama daha ilk iki ayda gerçekleşen enflasyon yüzde 16,45. Zamlı asgari ücret ise, daha ilk iki ayda, açlık sınırının altına düştü.

KİBİRLİ CEHALET BUNU KASTEN YAPIYOR

Bugün, Rusya Ukrayna'yı işgal etti diye, tüm dünya Rusya'ya ekonomik yaptırımlar uyguluyor. Bu yaptırımların nihai amacı Rusya'da enflasyonu artırarak, Rus halkının satın alma gücünü eritmek. Bizde ise kibirli bir cehalet, milletimizin satın alma gücünü kasten perişan etti. “Faiz sebep, enflasyon sonuç” safsatası son 5 ayda enflasyonu yüzde 19'lardan yüzde 54'lere taşıdı. Hatta bağımsız iktisatçılara göre (ENAG) tüketici enflasyonu yüzde 100'leri aştı. Hep diyoruz, bu kibir ve cehalet iş başında olduktan sonra, ülkemizin başka hasımlara ihtiyacı yok.

ENFLASYONLA MÜCADELE PROGRAMI GEREKİYOR AMA SARAY YAPAMAZ

Türkiye'nin çok acil bir enflasyonla mücadele programına ihtiyacı var. TCMB'nin başına ehil isimlerin atanması, TCMB'nin elindeki araçları serbestçe kullanması başta olmak üzere, ekonomide güven artırıcı adımların hızla atılması gerekiyor. Mevcut hükümet ise bunları yapamaz. Türkiye'nin düzlüğe çıkması için 3 Yeni K'ya ihtiyaç var. "Yeni Kadrolar", "Yeni Kurallar", "Yeni Kurumlar"… Milletimizin teveccühüyle tüm bunları yaparak, ülkemizi içine düşürüldüğü çukurdan çekip, çıkaracağız. Biz hazırız. Milletimiz hazır.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2022, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER