banner785

Şehir hastanelerine 10 ayda 8 Milyar TL

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 2020’nin ilk 10 ayında ‘yap-işlet-devret’ olarak bilinen şehir hastanelerine yaklaşık 8 milyar TL ödendiğini belirterek, “İktidarın yap-işlet-devret dediği model yandaş müteahhitlere para aktarılmak için kurulan bir soygun düzeneğidir” dedi.

Şehir hastanelerine 10 ayda 8 Milyar TL
banner686

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut,  şehir hastanelerine hizmet ve kira karşılığı Hazine’den aktarılan milyarlarca TL’ye sert tepki gösterdi.  Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın verilerine göre 2020 yılının ilk 10 ayında kamuoyunda ‘yap-işlet-devret’ olarak bilinen hastanelere toplam 7 milyar 988 milyon lira hizmet ve kira bedeli ödendiğini belirterek, “İktidarın yap-işlet-devret dediği model yandaş müteahhitlere para aktarılmak için kurulan bir soygun düzeneğidir” dedi.  

HAZİNE, MÜTEAHHİTLERE AKTARILIYOR

Pandemi döneminde maddi olarak zor durumdaki vatandaştan, esnaftan esirgenen paranın, geçiş garantisi verilen köprüler, otoyollar, yolcu garantisi verilen havaalanları, hasta garantisi verilen şehir hastaneleri ile yandaş müteahhitlere aktarıldığını belirten Bulut, buradaki amacın aslında ihtiyaçları karşılamak değil müteahhitleri zengin etmek olduğunu bildirdi.  Ülke geliştikçe, ihtiyaçlar arttıkça yol, hastane ve köprülere ihtiyacın açık olduğunu söyleyen Bulut, “Ancak yapılan hastanelere bakıldığında eski hastaneler kapatılıp yenisi açıldığında, hastanelerde yatak sayısı artışının neredeyse aynı olduğunu ifade etti. 

10 AYDA 8 MİLYAR TL ÖDENDİ

Şehir hastanelerine karşı olmadıklarını, yap-işlet-devret modeliyle saray yandaşlarını zengin etme, peşkeş çekme operasyonuna karşı olduklarını kaydeden Bulut, şöyle devam etti:
10 ayda şehir hastanelerinde ödenen ücret 8 milyar TL’yi buldu. Bunun içerisinde kur farkı, daha sonraki dönemde artacak olan tutarlar hariç. 8 Milyar TL 2020’nin on ayında ödenen tutar. Bu rakamlara zaten hastane yaparsınız. Ama iktidarın derdi hastane yapmak, köprü yapmak, yol yapmak değil, müteahhitleri zengin etmek. 
 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2020, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER