banner784

Şevkin’den iktidara havalimanı tepkisi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Şakirpaşa Havalimanı’nı gözden çıkardıklarını itiraf etti, CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, sert tepki gösterdi

Şevkin’den iktidara havalimanı tepkisi!
banner686

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye’nin en stratejik ve kâr eden havalimanlarından biri olan Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın gözden çıkarılamayacağını vurguladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bütçe görüşmelerinde Şakirpaşa ve Çukurova Bölgesel Havalimanı ile ilgili sorular yönelten Dr. Şevkin’e yazılı olarak yanıt verdi.

Bakan Karaismailoğlu, yanıtında; Adana Havalimanının pandemi öncesi yolcu gerçekleşmeleri kapasite kullanımının yaklaşık yüzde 170 oranlarında olduğunu, dolayısıyla Adana Havalimanının kapasitesinin, mevcut yolcu sayısını karşılayamadığını, Adana havalimanının şehir içinde yer alması sebebiyle kapasite artırma çalışmaları için gerekli ilave alanların oldukça yüksek kamulaştırma maliyetleri doğurduğunu savundu.

Ayrıca havalimanı çevresindeki yapılaşmaların şehrin havalimanı aksında gelişmesi ve yüksek binalar yapılması nedeniyle havalimanının mevcut mania planına aykırı yüzlerce mania bulunduğunu ileri süren Karaismailoğlu, “Dolayısıyla ilave alanlar için gerekli yüksek kamulaştırma maliyetleri karşılansa bile havalimanı mania kriterlerini sağlayamadığından kapasite artırma çalışmaları yapılamamaktadır. Bu nedenle Adana il merkezine 30 km, Mersin il merkezine 45 km, Mersin Limanı’na da 45 km mesafede olan Çukurova Havalimanının sadece Adana’ya değil Mersin’den Osmaniye’ye kadar olan, 5 milyona yakın nüfusa sahip, önemli endüstriyel, cari ve tarımsal faaliyetlerin gerçekleştiği geniş bir bölgeye hizmet vermesi beklenmektedir. Çukurova Havalimanı bölgenin hava ulaşımı ihtiyacını en iyi şekilde karşılayacak kapasite ve konfora sahip olacak şekilde projelendirilmiştir” şeklinde konuştu.

Bakan Karaismailoğlu’nun açıklamasına sert tepki gösteren Dr. Şevkin, konumu nedeniyle dünyanın en stratejik öneme sahip ve kâr eden sayılı havalimanlarından biri olan Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın gözden çıkarılmasının kabul edilemeyeceğini vurguladı.

“12 MİLYON YOLCU GARANTİSİ NEYİN HABERCİSİ!”
9 yıl önce inşaatına yeni başlanacak Çukurova Bölgesel Havalimanı 357 milyon Euro’ya ihale edildiğini ancak altyapısı yüzde 85’i tamamlanmış aynı havalimanı için tam 9 yıl sonra gerçekleşen ihalenin 300 milyon Euro’ya ihale edildiğine işaret eden ve çelişkiye dikkat çeken Dr. Şevkin, “Çukurova Bölgesel Havalimanı için 8 milyon 700 bin metrekare birinci sınıf tarım toprağını heba edenler, 9 yılda bir işi  tamamlayamayıp devleti milyarlarca lira zarara sokanlar, ihaleleri erteleyenler, iptal edenler, son olarak yandaşa peşkeş çekenler 1937 yılından bu yana Adana, Mersin, Niğde, Hatay, Osmaniye gibi illerimizde yaşayan yaklaşık 7 milyon vatandaşımıza sorunsuz hizmet sunan, kolay ulaşılabilir, Türkiye’de her yıl kâr eden 9 havalimanından biri olan, yolcu trafiğiyle ülkemizin 6. büyüğü olma özelliğine sahip Şakirpaşa Havalimanını gözden çıkaramaz. Adanalılar buna izin vermez. Üstelik mevcut haliyle Şakirpaşa Havalimanı Mersinli kardeşlerimize Çukurova Bölgesel Havalimanı’ndan daha yakındır. Bakan beyin dediği gibi kamulaştırma masrafları yüksek değildir. Etrafı genişlemeye müsaittir. Çukurova Bölgesel Havalimanı için yok edilen mutlak sulu tarım arazileri ve harcanan paralar düşünüldüğünde Şakirpaşa Havalimanı genişletme çalışmaları için harcanacak miktar devede kulaktır. Kimse Şakirpaşa Havalimanını gözden çıkarmaya kalkmasın. Adanalılar olarak bunu kabul etmemiz beklenemez” diye konuştu.

Çukurova Bölgesel Havalimanı için 12 milyon yolcu garantisi verilmesinin gerek Adana ve Mersin, gerekse Niğde, Hatay ve Osmaniye’ye hizmet veren ve geçtiğimiz yılı 5 milyon yolcu kapasitesi ile kapatan Adana Şakirpaşa Havalimanı adına büyük bir handikap olacağına dikkat çeken Dr. Şevkin, “Çukurova Havalimanı’nın yıllık 12 milyon yolcu kapasitesine ulaşamayacağı gün gibi ortadadır ve devletin köprülerden, şehir hastanelerinden, havalimanlarından dolayı uğradığı zarara bir yenisi daha eklenecektir” dedi.

“YENİ BİR ZAFER HAVALİMANI SKANDALI GELİYOR”
Kütahya’daki Zafer Havalimanı’nda devletin uğradığı zararı hatırlatan Dr. Şevkin, 2012-2017 yılları arasında garanti edilen yolcu sayısına ulaşılamadığı için devletin, havalimanını işleten şirkete toplam 26 milyon 691 bin 626 Euro ödeme yaptığını, 2019 yılında bir milyon 232 bin yolcu garantisi verilen Zafer Havalimanındaki yolcu sayısının ise sadece 82 binde kaldığını hatırlattı.  Zafer Havalimanına 2012-2016 yılları arasında 4 milyon 73 bin 181 yolcu garantisi verildiğini ancak bu sürede havaalanına sadece 170 bin 534 kişi geldiğini ifade eden Dr. Şevkin, müteahhide 3 milyon 902 bin 647 yolcunun parasının devlet bütçesinden ödendiğini, sadece 2015 yılında bu havaalanından geçmeyen yolcular için devletin kasasından 5 milyon Euro çıktığının unutulmaması gerektiğini ifade etti.

“YANDAŞA PARA AKTARMAKTAN VAZGEÇİN!”
Türkiye’nin ekonomik krizde olduğu bir dönemde yeni bir havalimanı skandalını kaldıramayacağını, Çukurova Bölgesel Havalimanı ihalesinin AKP’nin bir belediye başkan adayına verilmesinin yeni bir vehametin habercisi olacağını vurgulayan Dr. Şevkin, şunları söyledi:

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu son olarak 1 Temmuz 2020'de soru önergemize verdiği yanıtta “Çukurova Bölgesel Havalimanı Altyapı Tesisleri Yapımı" işinin yüzde 73'ünün tamamlandığını söylemiş, geçtiğimiz ay son ihale öncesi yaptığı açıklamada ise yapım işinin yüzde 85’inin tamamlandığını belirtmiştir. Burada da bir çelişki hakimdir. İlk ihalesi 2011’de gerçekleşen, temeli 2013’te atılan havalimanı inşaatının şimdiye kadar altyapısı için 3, üstyapısı için 5 ihale tarihi ilan edildi. Havalimanı yapılamadı ama 7 bakan eskidi. Bölgede keşif yapan bilirkişi raporları 1.sınıf topraklarının tarım alanı dışına çıkarılmasının kamunun yararına olmadığını, ekolojik dengenin bozulacağını belirtmiştir. Çukurova Bölgesel Havalimanı ile 8 milyon 700 bin metrekarelik mutlak, sulu tarım alanları yeni yapılaşmalara kurban edilmektedir. Yapımı yılan hikayesine dönen Çukurova Bölgesel Havalimanı’nda şimdiye kadar devletin uğradığı zarar açıklanmamıştır. Verdiğimiz soru önergesine net yanıtlar verilmemiştir. Havalimanı yapılsa bile her yıl devletin kasasından gariban vatandaşın vergilerinden toplanmış milyonlarca dolar para çıkacaktır. Yazıktır, günahtır. İktidar bu yanlıştan derhal vazgeçmelidir. Şehrin ortasında olma özelliğiyle dünya otoritelerinin stratejik olarak değerlendirdiği Adana Şakirpaşa Havalimanı her yıl kârına kâr ekliyor. Mersinliler de Adanalılar da havalimanından memnundur ve genişletilmesini beklemektedir. Kimse milletin aklıyla alay etmeye kalkmasın. Türkiye, yandaş müteahhitlere para aktarılan bir ülke olmaktan çıkmalıdır.”

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2020, 08:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER