banner834

Son anket sonuçlarında "CHP" ayrıntısı

AK Parti, Yöneylem'in araştırmasına göre 19 yıl sonra 1. parti konumunu kaybetti. CHP’nin oyu 25.6, AKP’nin ise yüzde 24.3. Millet İttifakı’nın oy oranı Cumhur İttifakı’nın 7.7 puan önünde...

Son anket sonuçlarında "CHP" ayrıntısı

Yöneylem Araştırma; Kasım 2021 Araştırması'nın sonuçlarını açıkladı. Rapora göre 2021 yılı içinde AK Parti ilk kez birinci parti konumunu yitirdi, CHP en çok tercih edilen parti oldu. Türkiye genelinde seçmenlerin yüzde 24.3'ü AK Parti'yi, yüzde 25.6'sı CHP'yi, yüzde 10.6'sı İYİ Parti'yi, yüzde 7.8'i HDP'yi ve yüzde 5.2'si MHP'yi destekleyeceğini ifade etti.

Recep Tayyip Erdoğan'a önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde “asla oy vermem” diyenlerin oranı 59.6 seviyesine yükseldi. Raporun çarpıcı sonuçları şöyle:

– Raporda; Kasım ayı itibariyle Millet İttifakı, Cumhur İttifakı'nın 7.7 puan önünde ölçüldü. Kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtılmadan önce Millet İttifakı yüzde 40.2, Cumhur İttifakı yüzde 32.5 seviyesinde.

– “Önümüzdeki Pazar Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak olsa seçimleri Cumhurbaşkanı Erdoğan mı muhalefet adayı mı kazanır?” sorusu sorulduğunda seçmenlerin yüzde 64.7'si muhalefetin Erdoğan karşısında seçimi kazanacağını düşündüğünü ifade etti.

– Seçmenlerin yüzde 57.9'u erken seçim isterken, erken seçime karşı olanların oranı yüzde 38.2 olarak ölçüldü.

– Kararsızların yüzde 11.2'si Cumhur İttifakı'nı, yüzde 23.7'si Millet İttifakı'nı, yüzde 5.9'u da diğer partileri destekleme eğiliminde olduğunu kaydetti.


– Seçmenlerin yüzde 52.5'i geçtiğimiz ay ödeyemediği bir faturası ya da karşılayamadığı bir zorunlu ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Hanelerin yüzde 46'sında en az bir kişinin iş aradığı/işsiz olduğu görüldü.

Rapora göre; vatandaşların yüzde 59'u son 12 ayda temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını, yüzde 69'u son 12 ayda gıda ürünlerini almakta, beslenmede güçlük çeker hale geldiğini, yüzde 63'ü son 12 ayda faturalarını ödemekte güçlük çeker hale geldiğini ifade etti. Son 12 ayda' psikolojim bozuldu, kaygı içinde yaşar hale geldim' diyenlerin oranı ise yüzde 69 olarak ölçüldü.


KILIÇDAROĞLU, İKİNCİ TURDA YÜZDE 9.4 FARK ATIYOR

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda, Cumhur İttifakı'nın Tayyip Erdoğan'ı, HDP'nin Selahattin Demirtaş'ı, Millet İttifakı'nın ise Kemal Kılıçdaroğlu'nu aday göstermesi durumunda, seçmenlerin yüzde 35.3'ü Erdoğan'ı, yüzde 33.1'i Kılıçdaroğlu'nu, yüzde 12.8'i Demirtaş'ı destekleyeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda Demirtaş'a oy vereceğini beyan edenlerin yüzde 84'ü ikinci turda Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğini kaydetti. Rapora göre CHP ve İYİ Parti seçmeni ikinci turda daha kararlı bir biçimde Kılıçdaroğlu'nu destekleme eğiliminde.

Erdoğan'ın oy oranı 36.8, Kılıçdaroğlu'nun ise 46.2. Olası bir cumhurbaşkanlığı seçimi 2. turunda Erdoğan'a Mansur Yavaş 28 puan; Ekrem İmamoğlu 18 puan üstünlük sağlıyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2021, 10:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Demirsporlu
Demirsporlu - 6 ay Önce

Sanki iktidar değişince gelen iktidar ekonomiyimi düzeltecek... Amerika , Avrupa birliği sana bedava paramı verecek... Adamlar bile bile iktidarı kaybetmek için ekonomiyi bozarmı... Cumhur ittifakı ekonomiyi düzeltir eski günlerdeki gibi... Chp hdpkk ile yaptığı iş birliği ile hdp'nin pkk ile birlikte yöneteceği Ülkemizdemi ekonomi düzelecek... Düzeltirse gene en iyi Cumhur ittifakı düzeltir ekonomiyi...

Ceyhanlı
Ceyhanlı @Demirsporlu - 6 ay Önce

Yahu aklınızı hdp ile ve Amerikayla bozmuşsunuz.Kafanızı kumdan çıkarın artık.Ülkeye 100 yılda zor düzeltilecek kadar hasar verildi.Hiçbiri babamızın oğlu değil ancak mevcut hükümetle bu işin artuık yürümeyeceği kesin.

Abuzer
Abuzer - 6 ay Önce

Ak Parti yaptığı mantık dışı uygulamalarla baskıcı yönetimiyle memleketin yarısını durduk yerde solcu yaptı.Chp'ye ve başka partilere yakınlaştırdı.Eskiden Chp'ye oy vermeyi aklından geçirmeyen insanlar şu an Chp'ye oy vermeyi planlıyor.Kısaca ne olursa olsun Ak Parti'nin döneminin bitmek üzere olduğu gerçeğini kabul etmeliyiz.

Ceyhanlı
Ceyhanlı - 6 ay Önce

8 - 10 Milyon Suriye'liyi kim olduğunu bilmeden ülkeye doldurursanız,bütün dünya pandemiyle mücadele ederken maske satışlarını yasaklayacak kadar şuurunuzu kaybederseniz.İnsanları devletin denetiminde olan Bank Asya'ya para yatırdı diye Hainler mezarlığı adı altında mezar yaparak oraya gömerseniz tabi ki oylarınız düşer.

adanaturuncudur
adanaturuncudur - 6 ay Önce

Dövizdeki artışın ve ekonomik sıkıntıların bence 3 nedeni var. Bunlardan birincisi yabancı devletlerin dövizi varsa bizim Allah'ımız var. İkinci sebep Allah'ın bizi sınaması Üçüncü ve son sebep ise dış güçlerin bize ekonomik savaş açması ve bizim ekonomik kurtuluş savaşı içinde olmamız.Tabi bunları yiyecek kadar salak olursanız.

SIRADAKİ HABER

banner841