Son ankette, Sarıgül ve İnce detayı

Avrasya Araştırma tarafından yapılan son ankete göre AK Parti yüzde 34.8, MHP yüzde 7 oy alıyor. Araştırmada Millet İttifakı'nın oy oranı yüzde 40 olurken, Sarıgül'ün başında olduğu TDP yüzde 1,6, Muharrem İnce'nin başında olduğu Memleket hareketi yüzde 1,5 alabildiği gözlendi.

Son ankette, Sarıgül ve İnce detayı
banner686

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, son yaptıkları anketin sonuçlarını kişisel Twitter hesabında paylaştı. Buna göre Muharrem İnce'nin başında olduğu Memleket Hareketi ile Mustafa Sarıgül'ün kurduğu Türkiye Değişim Partisi'nin (TDP) toplam oy oranı yüzde 3 gözüküyor. 

Özkiraz'ın verdiği bilgiler şöyle: 

"- Anketlerimizde DEVA ve Gelecek partilerine daha sıklıkla olmakla birlikte Memleket hareketi/TDP gibi partilerin seçmelerine de rastlamaya başladık. Bu ayki anketimizde ise partilerin ismini ve liderlerin isimlerini sayarak 'Hangi partiye oy verirsiniz?' dedik. 

 - Bu şekilde sorduğumuzda kararsızlar ve başat partilerde az miktarda da olsa düşüş oldugunu, /SP/DEVA/Gelecek/BBP/Vatan/YRP (Yeniden Refah Partisi) TDP ve Memleket Hareketi'nin oylarının daha görünür olduğunu fark ettik. Bu da bize teşkilatı olan partilerin az çok bir oy alacağını gösteriyor.


 - Bu az / çok oy sonuca tesir eder mi? Ben iki taraf için de etkinin eşit olacağını düşünmüyorum. İktidardan ayrılanlar ideolojik bir söylem geliştirdi. Ama muhalefetten ayrılanların seçilebilir bir ideolojik söylem geliştiremediler. Şubat ayı sonuçlarımız şöyle:

AK Parti 34.8

CHP 26.2

İYİ Parti 13.1

HDP 9.1

MHP 7

Gelecek Partisi 2.7

DEVA Partisi 2.5

TDP 1.6

Memleket Hareketi 1.5

SP 0.7

YRP 0.4

BBP 0.2

Vatan 0.2

*2.5 den az olanlar, hata payımız içinde olduğu için yüksek sapmalar gösterebilir.

​- İttifaklara bakacak olursak durum şöyle:

AK Parti + MHP + BBP = 42.0

CHP + İYİ Parti+ SP =40.0

DEVA + Gelecek = 5.2

HDP = 9.1

İnce(MH) + TDP + Vatan + YRP = 3.7."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erkan
Erkan - 2 ay Önce

Bu avrasya araştırma şirketinin yaptığı tüm anketler yanlı ve genelde chp yaptırıyor bu anketleri... Zaten sahibi de chp'den milletvekili aday adayıydı... o yüzden gözümüzde inandırıcılığı yok... Bir kere chp'den büyük kaçış var ve bu oylar vatan partisine gidiyor... mhp'nin oyu da bu kadar düşük değil... asıl iyi parti alamaz oy...

SIRADAKİ HABER

banner765