Sümer: Kardeş kavgaları bitsin

Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Başkanı Orhan Sümer, Muharrem Ayı nedeniyle yaptığı açıklamada; bu ayın diğer aylardan önemli farkı olduğunu ve içinde zulme direniş, barış ve bereket kavramlarını barındırdığını söyledi.

Sümer: Kardeş kavgaları bitsin
banner686
Geçmişten ders alındığını umut ettiğini ve başta ülkemiz olmak üzere, bölgemizde ve dünyanın çeşitli noktalarında süren çatışma ve savaşların sona ermesi için insanlığa büyük görev düştüğünü kaydeden Sümer, “Muharrem Ayı’nın içinde 10 peygambere, 10 ikramın verildiği  özel bir gün de bulunuyor. Bu ayın önemi, fazileti ve tarihi iyi bilinmelidir. Muharrem Ayı’nda tutulan orucun nedeni, Ehlibeyt’in çektiği çilelerin yasını tutmaktır. Bu ayda ihtiyaç sahiplerine yapılacak yardımlar da toplum dayanışması açısından örnek teşkil etmektedir” dedi.

banner625
680 yılı Muharrem Ayı’nda Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin’in şehit edildiğini hatırlatan Sümer, “Kerbela olayı bir vahşettir. Burada ölen ve öldüren aynı dinin insanlarıdır. Kardeş kavgasının acısı her zaman daha derinden hissedilmiştir. Bugün de ülkemizde ve bölgemizde kardeş kavgaları yaşanmaktadır. Mazlum ve zalimin savaşı günümüzde de sürmektedir. Kardeş kavgasının yaşanmadığı, yoksulların gözetildiği, bolluk ve bereketin hakim olduğu bir ülkede ve dünyada yaşama özlemimizi Muharrem Ayı nedeniyle çok daha sesli dile getiriyoruz. Bu ay tüm insanların birbirine yakınlaştığı, zulme karşı mazlumun yanında yer aldığı, gönülden dağıtıp, paylaşmanın huzuruna erdiği çok özel bir aydır” diyerek Muharrem Ayı’nın anlam ve önemine değindi.
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2012, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner739

cyberturk.biz