Sümer seyahat acentalarının sesi oldu

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, turizm sezonu öncesinde zor durumda olan seyahat acentalarının sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Sümer seyahat acentalarının sesi oldu
banner686

SEYEHAT ACENTALARI İFLASIN EĞİŞİNDE

Orhan Sümer, “Seyahat acentaları, pandemi nedeniyle özellikle de bayram tatillerinde uygulanan kısıtlamalar nedeniyle çok ağır mali güçlükler içindedir. Bu sene ve önümüzdeki sene yapacakları faaliyetlerden kâr elde edilmesi mümkün değilken zararına, nakit akış ve tüketicimizi kaybetmemek için yapılacak işlerden TGA Turizm Payı ödemek zorunda olmak, iş yapmadıkları dönemde de beyanname vermek turizm sektörüne ağır yara vermektedir. Gerekli destekler sağlanmazsa bir çok seyehat acentası iflas etmek durumunda kalacaktır” dedi. 

TURİZM SEKTÖRÜNE DESTEK ŞART

Orhan Sümer, “Turizm sektörü sadece aşılıyım maskeleri takarak desteklenemez. Sektörün çözülmesi gereken büyük sorunları var. Bu sorunların çözümü için ayrı ayrı talepler var. Seyahat acentalarının acil desteğe ihtiyaçları vardır. Geçmiş dönem aidat borçlarının 24 ay ötelenmesi, TGA turizm payının 2021 ve 2022 yılları için alınmaması, Kısa Çalışma Ödeneği desteğinin seyahat acentaları için 2022 yılına kadar devam etmesi, kamu bankaları veya kamu kaynaklarından bir kısmı hibe, bir kısmı faizsiz kredi olmak üzere mali destek sağlanması, 2021 ve 2022 yılları fuar katılımlarında uçak ve stand bedelinin TGA tarafından karşılanması, talepleri değerlendirilmeli ve gerekli destekler sağlanmalıdır.” Dedi 

ÜLKE EKONOMİSİNİ SADECE TURİZM GELİRLENE BAĞLAMAK HATA

Orhan Sümer, “Ne yazık ki yanlış yürütülen ekonomi politikaları ülkemizi içinden çıkılması zor bir duruma sokmuştur. Yerli turist memleketine gidemezken döviz kur farkı nedeniyle yurt dışından gelecek turistler için Türkiye adeta bir tatil cennetine dönüşüyor. Ancak içinde bulunduğumuz ekonomik buhran o kadar büyük ki tüm hayali turizm sezonunu iyi geçirip ekonomiye can vereceğini düşünen iktidar büyük bir yanılgı yaşıyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2021, 08:58
YORUM EKLE
banner785
SIRADAKİ HABER