Yardımlar AKP’li belediyelere mi gidiyor?

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ali Demirçalı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı yardımların birçoğunu AKP’li belediyelerin oluşturduğunu, yapılacak olan desteklemede yanlı ve taraflı davranıldığını iddia ederek, Bakan Ertuğrul Günay tarafından yazılı yanıtlanması amacıyla TBMM Başkanlığına önerge verdi.

Yardımlar AKP’li belediyelere mi gidiyor?
banner686

 Adana Milletvekili Ali Demirçalı, Kültürel alandaki destek (sponsor) faaliyetlerinin teşvik edilmesi için, Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklenen veya desteklenmesi uygun görülen; kuruluşlar,     Anayasa’da belirtilen temel ilkelere, kanunlara, genel ahlaka ve uluslar arası anlaşmalara aykırı olmaması gerektiğini ifade etti. Demirçalı, TBMM Başkanlığına Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle verdiği önergesinde şöyle dedi:

“Bireylerin ve toplumun bir kesimini rencide etmemesi, İçerik yönünden doğrudan ticari amacı ön planda tutmayıp siyasi amaçlı ve siyasi, ideolojik, etnik propagandaya yönelik olmaması ,
şartlarını taşımasının göz önünde bulundurularak yapılıyor olması en önemli görevlerden biridir.

Bakanlığımızca desteklenen faaliyetler; Bakanlığımızın gerçekleştirdiği veya Bakanlığımızca nakdi veya ayni yardım sağlanan faaliyetler konusunda şahsıma birçok kurum ve kuruluş başta olmak üzere vatandaşlarımızdan şikâyetler iletilmektedir. Yapmış olduğunuz yardımların birçoğunu AKP’ li Belediyelerin oluşturduğu yapılacak olan desteklemede yanlı ve taraflı davranıldığı düşünülmektedir.

Bu nedenle aşağıda belirttiğim sorularımın cevaplanması önem arz etmektedir.

BAKAN GÜNAY’A 4 SORU

1-Bakanlığınızca yapılan bu desteklerde uygulama birlik adına ne gibi koşullar aranmaktadır.

2-Bakanlığınız döneminde kaç adet destek sözleşme düzenlenmiş, bunların kaçını AKP li belediyeler oluşturmaktadır.

3- Sözleşmeye aykırı davranan AKP’li Belediyeler var mıdır? Varsa hangileridir?

4- Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflar ve bilimsel araştırma faaliyetinde bulunan kurum ve kuruluşlardan hangilerine ne kadar yardım yapılmış ve isimleri nelerdir?”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz