banner834

Yüreğir Kentsel dönüşümde ne oluyor?

Yüreğir'e bağlı Kazım Karabekir Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm yapılacak bazı evlerin sahipleri ile müteahhitler anlaşamayınca polis müdahalesi ile evlere girilip, 'riskli yapı tespiti' için örnek alındığı iddia edildi. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut ise vatandaşların tepkilerini Meclis gündemine taşıdı.

Yüreğir Kentsel dönüşümde ne oluyor?

"VATANDAŞLAR MAĞDUR EDİLMESİN!"

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana'nın Yüreğir ilçesine bağlı Kazım Karabekir Mahallesi'nde yaşayan vatandaşların isyanını TBMM Genel Kurulu’nda gündeme getirdi. Yüreğirli’lerin kentsel dönüşümden dolayı mağduriyet yaşadığını kaydeden Bulut, yeni adliye binasının geçen yıl hizmete açılmasından sonra çevresindeki müstakil evlerin kentsel dönüşüm kapsamına alındığını bildirdi.

"ZORLA POLİS MÜDAHALESİ"

Müteahhitlerle anlaşan ev sahiplerinin evlerinin yıkımına başlanırken, aynı parsel içinde olan ve anlaşma yapılmayan evler için kentsel dönüşüm kapsamında 'riskli yapı tespiti' yaptırılması istendiğini kaydeden Bulut, şöyle devam etti:

“Yasal süre içinde ev sahipleri, 'riskli yapı tespiti' yaptırmadığı için polis müdahalesi ile tapulu evlere zorla girilip örnek alınmaktadır.  Hemşerilerimiz firmanın adını bile bilmediklerini, kâğıt üzerinde herhangi bir sözleşme yapılmadığını ancak noter satışı istenildiğini; teminat yatırılmadığını, başlarını sokacak bir ev verilmediğini, onlarca yıllık emeğinin ziyan olmasını istemediklerini söylemektedir.” 

"DEVLET HİZMET İÇİN VAR"

Devletin vatandaşın dişinden tırnağından artırarak yaptığı evini yıkmak için değil, hizmet için var olduğunu belirten Bulut, “Kentsel dönüşüme evet ama vatandaşların, mağdur edilmesine hayır!” dedi.              


 

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2022, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner841