banner834

Adana'ya yeni bir festival daha

Çukurova Belediyesi’nce bu yıl ilki gerçekleştirilen Jakaranda Kültür Sanat Festivali’nin açılışı muhteşem oldu. Grupların gösterilerinin renkli görüntüler oluşturduğu başlangıç yürüyüşüne Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ile birlikte binlerce kişi katılırken, sonrasındaki Ceylan Ertem konseriyle coşku doruğa çıktı.

Adana'ya yeni bir festival daha

Çukurova Belediyesi’nce düzenlenen etkinlik festival yürüyüşü ile başladı. Turgut Özal Bulvarı Gökkuşağı Kavşağında başlayan yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu. Palyaço gösteriler, uzun bacak, dans gruplarının gösterileri, ateş şovları, sihirbazlar ve canlı heykel gösterileri renkli görüntüler oluşturdu. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’in de katıldığı yürüyüş Şehitler Bulvarı’nın Süleyman Demirel Bulvarı ile kesiştiği kavşaktaki konser alanında son buldu.

Konser öncesi konuşan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, 2 yıldır süren pandemi sürecinin herkesi çok yorduğunu ve yıprattığını söyledi.

Bu nedenle festivali iki yıldır ertelemek zorunda kaldıklarını anlatan Başkan Soner Çetin,  “Ama artık bugün gerçekleştiriyoruz. Orhan Kemal’in deyimiyle bu bereketli topraklar çok değerli sanatçılar yetiştirmiştir. Adana’mızın tüm değerlerine sahip çıkıyoruz. Adana kültürün ve sanatın da başkenti olabilecek bir potansiyele sahiptir. Bizim içimizde var. Adanalı olmak bir ayrıcalıktır.  Bugün yürüyüş ve konser yapıyoruz. 105 etkinlik var 6 noktada sanat çadırları var. 35 müzik grubu, 25 çok değerli sanatçılar var. Yani 4 gün boyunca Adana’mızın Çukurova’mızı kültür ve sanat etkinliklerine doyuracağız. Hiçbir şeyi kaçırmanızı istemiyorum” dedi.

Başkan Soner Çetin konuşmasına şöyle devam etti:

“Her şeyin ilki zordur. Biraz endişelerimiz vardı acaba nasıl olacak diye. Çünkü jakarandanın ne olduğunu bile bilmeyenler olabilir. Çok güzel görünümlü bir ağaç. Festivale bir sembol gerekiyordu biz de bunu tercih etti. 4 gün boyunca eğlencenin kültür ve sanatın tadını çıkarın istedik. Bugün bu kalabalığı görünce Adana’nın Jakaranda Kültür Sanat Festivali’ne hazır olduğunu gördüm. Hepinize teşekkür ediyorum.”

Başkan Soner Çetin’in konuşmasının ardından davetlilerin de katılımı ile kurdele kesimi yapıldı. Ardından gerçekleşen Ceyhan Ertem konseri ile coşku doruğa ulaştı.

JAKARANDA NEDİR?

Bilimsel adı: Jacaranda

Jacaranda,49 çiçek açan bitki türünden oluşan bir bitki cinsidir. Mayıs ayında açar. Orta Amerika, Güney Amerika, Küba Hispanyola, Jamaika ve Bahamalar'ın tropik ve subtropikal bölgelerinde yetişir.  Jakaranda Ağacı mavi ve mor görüntüsüyle peyzajlarda vazgeçilmez öğelerinden biridir. Jakaranda Bonsai olarak da kullanılabilir.

Jakaranda anlamı: Jakaranda ağacının adı Guarani dilinden gelmektedir ve güzel kokulu anlamına gelmektedir.

Mor ve Mavinin Görkemli Hali: Jakaranda Ağacı Özellikleri
Jakaranda ağaçları (Jakaranda mimosifolia) kapalı tohumlu bitkilerden Bignoniaceae (Katalpagiller) familyasına ait yaprak döken, yuvarlak/dağınık formlu ağaçlardır.
Hızlı gelişim gösteren bir bitkidir.


Boyu ortalama 7,5 – 15 metre kadar gelişim göstermekte olup 6-12 metre arası tepe tacı yapabilirler.
Sığ ve yayılıcı kök oluştururlar.
Tekstür bakımından incedirler ve gövde renkleri kahverengidir.


Anavatanı Brezilya’dır.
Ülkemizde Akdeniz ve Ege kıyıları boyunca yayılım göstermektedir. 
Bunun yanında birçok ılıman ülkeye de adapte olmuşlardır.
Jakaranda ağacı çiçekleriyle öne çıkan bir bitkidir. Süs bitkilerinde mavi çiçekli bitkiler bulabilmek oldukça zordur. Bu nedenle peyzaj severler için oldukça önemli bir ağaçtır.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2022, 16:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER