İptal edilen İmar Planı için toplandılar

TMMOB Şehir plancıları Odası (ŞPO) Adana Şubesi tarafından 2. İdare Mahkemesine yaptığı başvuru sonucunda Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 16.06.2017 tarihinde onaylanan 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planının iptal edilmişti. Planın revize edilmesi ile ilgili meslek odalarının temsilcileri, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Partilerin meclis grup başkan vekilleriyle bir araya geldi

İptal edilen İmar Planı için toplandılar
banner686

Adana Büyükşehir Belediyesi'nde gerçekleşen toplantıda 1/25.000 Ölçekli Nazım İmar Planının iptali neticesinde yapılacak olan kent bütünü imar planlama çalışmalar irdelendi. Şehir Plancıları Odası Adana Şube Başkanı Onur Kafalı oda olarak süreci ve büyün planla ilgili görüşlerini paylaştı. 

Toplantıya Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekilleri Ozan Gülaçtı, Serdar Seyhan, Recai Mercimek, Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) Başkanı Nadir Vurankaya, Adana Müteahhitler Birliği Başkanı Haydar Çakıroğlu, İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Hasan Aksungur, Şehir Plancıları Odası Adana Şube Başkanı Onur Kafalı, Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün, Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Tatar, TMMOB İKK Sekreteri Ahmet Uncu, Şehir Plancısı Ulaş Çetinkaya ve Büyükşehir bürokratları katıldı.

 ADANA’NIN LEHİNE BİR YAPI OLUŞMALI

Katılımcıların periyodik olarak bir araya gelerek, sorunların çözümü adına her bir ilçe için teker teker çalışılarak ilerlenmesi gerektiğini söyleyen Başkan Zeydan Karalar, “1/25.000’lik imar planları iptal edildikten sonra Adana’nın plansız kent olduğuna dair söylemler dile getirilir oldu. Daha önce de bu soruna çözüm bulmak için geniş katılımlı bir grupla toplantı yapmıştık. 3 bin hektar alan söz konusuydu. Kamuoyunda ve ilçe belediyelerimizde sorunun Büyükşehir’den kaynaklandığına dair serzeniş vardı. Oysa o gün de izah ettiğimiz gibi, sorun bizim direnç göstermemizden değil, özellikle 1/5.000’lik ve 1/25.000’lik  planlarla ilgili Çevre ve Şehirciliğin uygun görmediği hususlar vardı. Ama o aşamada ciddi mesafe kat edildi. 1/25.000’lik imar planlarının iptal edileceğini biliyorduk ve edildi zaten. Bunu Adana olarak fırsata çevirmeliyiz. Bu işin bütün taraflarıyla bir araya gelelim, çalışalım ve ortak bir noktada buluşalım. Daha önce mesafe aldığımız ve 4 merkez ilçemizdeki  toplam 3 bin hektarlık, 1/5.000 ölçekli nazım imar planını çıkartalım. 1/5.000’liklerin, 1/ 100.000’liklere uygun hale getirilerek Adana’da olası problemlerin ortadan kaldırılmasıyla ilgili İmar Master Planı yapmak gibi bir fikrimiz var. Bunu sadece Büyükşehir olarak değil, hep birlikte gerçekleştirmek istiyoruz.

Konuya dahil hiçbir tarafın sadece kendi çıkarlarını gözettiği değil, ilgili bütün dinamiklerin olumlu bakacağı ve Adana’nın geleceğine yönelik, uzun yıllar problem yaratmayacak, yeşil, temiz, betona mahkum edilmemiş bir kent oluşturmak için çalışalım” dedi.

SONUÇ ALMAK İÇİN PERİYODİK OLARAK TOPLANILMALI

Adana’nın talihsizliğinin çok eski bir kent olması ve ciddi manada olumsuz bina yapısının bulunması olduğunu belirten Başkan Zeydan Karalar, “Kentin eski sorunlu bölümlerini yıkıp değiştirme şansı yok. En azından yeni yerler düzenlenirken iyi planlama yapılabilir. Adana’da plan yapmak çeşitli nedenlerden ötürü zor ama bu ekibin sorunları çözeceğine, Adana’yı güzel bir imar planına kavuşturacağına inanıyorum. Adana plansız bir şehir değil. Kentimiz 1/25.000’lik planın iptalini avantaja dönüştürecek, imar mastır planı oluşturacaktır.

Müteahhitlerin önünü açacak, ruhsat almasını sağlayacak 3 bin hektarlık alan sorununu da meclislere getirip çıkarılması için çalışıyoruz. Hiçbir belediye kendi alanındaki inşaat sektörünün durmasını istemez. Yaptığımız toplantılardan sonuç alabilmek için haftada bir, periyodik olarak, gerekirse ilçe ilçe bir araya gelinerek, şu anda burada olmayan paydaşları da dahil ederek çalışmalıyız. İlgili her kesimi ve yetkiliyi dahil ederek ortak akıl oluşturalım ve  uygun bir imar planına Adana’yı kavuşturalım istiyoruz” diye konuştu.

Katılımcıların söz alıp görüş belirttiği toplantının son bölümünde, bir sonraki toplantının planlaması da yapıldı.

İMAR PLANI NEDEN İPTAL EDİLMİŞTİ?

TMMOB Şehir plancıları Odası (ŞPO) Adana Şube Başkanı Onur Kafalı, daha önce imar planının iptal gerekçesini şöyle aktarmıştı;

1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planının iptal kararı ilgili idare olan Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından yerine getirilirken, parçalar halinde, bir bütünlüğü olmayan, belirli alanların planlanmasına yönelik bir yaklaşımdan ziyade, kentin tamamını ele alan, yıllardır gelen sorunlara çözüm önerisi getirebilecek bir plann üretilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Ancak Büyüksehir Belediye Meclisi’nin 16/06/2017 tarih ve 244 sayılı kararıyla onaylanan, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planının iptal gerekçeleri yerine getirilirken, bütüncül bir planlama anlayışı içerisinde ele alınan bir durumun olmadığı, aksine dört merkez ilçede parçacıl bir planlama anlayışı ile çalışmaların devam ettiği, Seyhan ilçesi sınırları içerisinde yaklaşık 1500 hektar olan kısmın da daha küçük alanlarda parça parça revizyon yapılmak suretiyle ele alındığı görülmektedir.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2021, 15:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kozan Vatandaşı
Kozan Vatandaşı - 6 ay Önce

Ağlibogaz mahallemiz ivedilikle imara açılmalı, sorunları çözülmeli.

Kozan ilçesi vatandaşın sesi
Kozan ilçesi vatandaşın sesi - 7 ay Önce

Kozan da aslanpaşa mah. Fehmi özer Türkay cad. Mezarlık üstü şağ taraf acilen kentsel dönüşüme gitmeli, Kozan Türkeli ve ağlibogaz mah. Kentsel dönüşüm açılmalı...

banner785
SIRADAKİ HABER