BİLİM-TEKNOLOJİ:
7. Ulusal Bitki Besleme ve Gübre Kongresi

“7. Ulusal Bitki Besleme ve Gübre Kongresi” farklı kurum ve kuruluşlar arası koordinasyonun gelişmesine ve ülkenin tarımsal üretimine önemli katkılar sağlaması amacıyla Çukurova Üniversitesi ev sahipliğinde, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İ. Halil Elekcioğlu, TAGEM Toprak ve Su Kaynakları Araştırma Daire Başkanı Dr. Bülent Sönmez, akademisyen ve öğrencilerin katılımıyla yapıldı.   
Ülke Tarımı ve Gübre Konuları Masaya Yatırıldı.
Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongre açılış konuşmalarıyla devam etti. Kongrenin açılışında Kongre Düzenleme Kurulu Adına konuşan Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayriye İbrikçi, bitki besleme ve gübrelemenin tarımsal üretim ve ülke ekonomisi için önemine vurgu yaparak;“Umarız buradan çıkacak sonuçlar, sürdürülebilir bitkisel üretim için hem bilim camiasında hem de ülkemiz tarımında önemli kazanımlar elde edilmesine yardımcı olur.” dedi.
 
TAGEM Yetkilileri Gübre Konusundaki Düzenlemeleri Anlattı.
TAGEM Toprak ve Su Kaynakları Araştırma Daire Başkanı Dr. Bülent Sönmez ise, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın özellikle toprak analizlerine dayalı gübreleme önerileri hakkında yapılan düzenlemeler ve TAGEM tarafından desteklenen bilimsel araştırma projelerinin yapısında olan değişiklikler hakkında bilgi verdi.
 
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Elekcioğlu: ”Tarım Alanlarını Korumalıyız.”
ÇÜ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İ. Halil Elekcioğlu da, canlıların yaşamının temel kaynağı olan gıdanın insanlığın var oluşundan itibaren süre gelen yaşam mücadelesinin ana unsurunu oluşturduğunu söyledi. Başlangıçta sadece günlük yaşantıda gerekli olan gıda gereksinimini sağlamak amacıyla çaba sarf eden insanoğlu için günümüzde gıda üretiminin stratejik olarak önemli bir sektör haline geldiğini belirten Prof. Dr. Elekcioğlu, artan dünya nüfusunun beslenebilmesi için her şeyden önce mevcut tarım alanlarının korunması yani amaç dışı kullanımının önlenmesi gerektiğini savundu. Prof. Dr. Elekcioğlu konuşmasına şöyle devam etti;
“Özellikle ülkemiz şartlarında olduğu gibi kurak iklimin yaygın tarımsal işletmelerin küçük ve topraklarının organik madde kapsamlarının düşük olduğu ülkelerde kimyasal gübreler büyük önem arz etmektedir. Bunun öneminin yanında gübre uygulamalarının bilinçsiz ve plansız olarak yapılması halinde, ekonomik kayıpların yanı sıra ürün kalitesinde düşme ve çok yönlü çevresel sorunlar ortaya çıkabilmektedir.”
 
Açılış konuşmalarının ardından Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencileri müzik dinletisi gerçekleştirdi. Dinletinin ardından Rektörlük adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Elekcioğlu, kongre düzenleme kurulu adına Prof. Dr. Hayriye İbrikçi’ye plaket takdim etti.  Prof. Dr. İsmail Çakmak’ın “Gizli Açlığın ve Gıda Güvencesinin Sağlanmasında Bitki Beslemenin Rolü” konulu sunumuyla başlayan kongre, diğer akademik sunumların tamamlanmasının ardından çekilen anı fotoğrafıyla son buldu.
 

Anahtar Kelimeler
Bitki Besleme
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner547

banner548

Av.Yılmaz Katlav'dan "İnternet"...
​Adana Barosu Bilişim Komisyonu Başkanı Av. Ali Yılmaz Katlav, öğrencileri internetin ve sosyal medyanın...

Haberi Oku