Kıbrıs gayrimenkulleri Adana'da pazarlanacak

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği'nin daveti üzerine, Adana Ticaret Odası 41. Grup Meslek Komitesi ve Adana Emlakçılar Esnaf Odası işbirliğiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne düzenlenen ziyarette, iki ülke arasında gayrimenkul alanında ortak çalışmalar yapılması kararlaştırıldı

Kıbrıs gayrimenkulleri Adana'da pazarlanacak

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği'nin (KTİMB), yap-sat sektörünün gelişimine ve dış pazarlarda tanıtımının yapılarak pazarlanmasına yönelik yürüttüğü çalışmalar kapsamında KKTC’ye giden, Adana Ticaret Odası Meclis üyeleri Yasin Işık, Ahmet Sürerdamar, Recep Altıparmak, 41. Grup Meslek Komitesi Başkanı Yüksel Bucak, Meslek Komitesi üyeleri Mehmet Temel, Yusuf Çete ile Adana Emlak Oda Başkanı Rabia Ülkü Uçar, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun'un yanı sıra müteahhitlerle görüştüler.

Adana Ticaret Odası ve Adana Emlakçılar Esnaf Odası yetkilileri ilk olarak, KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer ile birlikte Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'yı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Akıncı'ya Adana heyetinin ziyaret amacını anlatan Gürcafer, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı. “Kıbrıs'ın bölgenin Miami'si olabilecek potansiyelde olduğunu” kaydeden Gürcafer, bu potansiyelin harcanmaması için ivedi olarak imar planları ve sosyoekonomik planların yapılması gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Akıncı da KKTC’nin doğal ve tarihi güzelliklerini anlattı.

Adana heyeti, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın ardından Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun'u ziyaret etti. Ziyarette konuşan KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer, Türkiye’deki sivil toplum örgütleri ile bundan sonraki süreçte ortak zeminde iş yapabilme potansiyelinin yaratılması için çalışacaklarını söyledi.

banner625

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ise inşaat sektörünün KKTC’de son yıllarda hızla ilerlediğine vurgu yaparak, “Bu yıl inşaat sektörünün; diğer sektörlerin üzerinde bir performans sergileyeceğini düşünüyorum. Sadece konut yapım ve satımında değil eğitim için ülkemize gelen öğrencilere yönelik olarak yurt inşaatlarında da belirgin bir artış var” dedi.

Adana Heyeti, İçişleri Bakanı Kutlu Evren'i de ziyaret etti. İçişleri Bakanı Kutlu Evren'e Adana heyetinin ziyaret amacını ve bu ziyaretin ardından Kuzey Kıbrıs gayrimenkullerinin Adana ve civar bölgelerde pazarlanma ve satışına yönelik işbirliklerinin geliştirilmesi yönündeki hedeflerini anlatan KTİMB  Asbaşkanı Meriç Erülkü, olası işbirliklerinde KKTC yöneticilerinden destek beklediklerini söyledi.

Adana Heyeti'nin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren İçişleri Bakanı Kutlu Evren ise Bakanlık olarak kurulan işbirliği çerçevesinde yapılacak çalışmalara ellerinden gelen her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

KTİMB Merkez Binası'nda, "Yabancıların KKTC'den taşınmaz mal edinmelerine ilişkin yasal uygulamalar ve prosedürler" ile ilgili bilgilendirme toplantısında, Avukat Oğuzhan Hasipoğlu'nun konu ile ilgili sunumunu dinleyen Adana Ticaret Odası ve Adana Emlakçılar Esnaf Odası yetkilileri, Lefkoşa, Magosa ve Girne Bölgelerinde yap-sat sektöründe faaliyet gösteren müteahhitlerle de bir araya geldiler.

Adana heyeti olarak KKTC’nin farklı bölgelerindeki proje ve şantiyeleri de ziyaret ederek sektörün durumuyla ilgili bilgi aldıklarını kaydeden Adana Ticaret Odası Meclis üyeleri Yasin Işık ve Ahmet Sürerdamar, KKTC’nde gayrimenkul sektöründe önemli fırsatlar bulunduğunu, bu potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilmesi konusunda girişimlerde bulunacaklarını açıkladılar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner669

cyberturk.biz