banner654

MÜSİAD Adana'da Burhan Kavak Dönemi

MÜSİAD Genel Başkanı Olpak, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaşan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaşan Anayasa değişikliğine ilişkin,"Hangi para biriminden geliriniz varsa oradan borçlanın. Riskinizi en aza indirirsiniz" dedi.

MÜSİAD Adana'da Burhan Kavak Dönemi

Olpak, MÜSİAD Adana Şubesinin bir otelde düzenlenen 21. olağan genel kuruluna katıldı. Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan programda saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Olpak, 2016 yılının dünya üzerinde düşük büyüme tuzağının konuşulduğu bir yıl olduğunu, Türkiye'deki sıkıntıların dünyada da bulunduğunu, son çeyrekte Türkiye'nin 1,8 küçülürken büyüyen iki ülkenin ABD ve Almanya olduğunu belirtti.  Olpak, 2017'ye ilişkin şahsi değerlendirmeleri yerine üyelerine dönük yaptıkları anket sonuçlarını açıklayacağını ifade etti.

Anketin sonuçlarına göre üyelerin yüzde 38'inin bu yıl yeni yatırım planladığını, yüzde 31'inin yeni istihdam oluşturmayı düşündüğünü anlatan Olpak, "Yüzde 33'ü tasarruflarını artırmayı düşünüyor ki Türkiye'nin en önemli problemlerinden biri tasarruf açığı. Bu konunun bizim çok ciddi şekilde üzerinde çalışmamız lazım. Yüzde 48 de 2017'de daha iyi bir dönem bekliyor." dedi.

Döviz kurundaki hareketlilik

Olpak, kendisine döviz kurlarındaki hareketliliğin sık sık sorulduğunu dile getirdi. Kur tahmininde bulunamayacağını ifade eden Olpak, şunları söyledi: 

"Doların bir ayağı dışarıda. Amerikan Merkez Bankası'na etki yapamadığınız ölçü içinde elbette bundan etkilenen durumdasınız. Pasif durumdasınız ama alabileceğimiz tedbirler var. Bir ekonomist gözüyle değerlendirdiğimde dolarda bir oynama var ama aynı dönemde tahvil piyasasında bu oynamayı göremiyorum. Aynı dönem içerisinde ülkenin risk priminde bu oynamayı göremiyorum. Aynı dönem içerisinde yurt dışına dolar çıkışında bu oynamayı göremiyorum. Demek ki biz bu noktada bir takım suni olaylarla karşı karşıyayız."

Olpak, iş dünyası olarak sabretmek kadar çeşitli hazırlıklı davranışlar içinde de bulunmaları gerektiğini belirtti.

"Kendi paramıza sahip çıkma konusunun bir miktar daha üzerine gideceğiz ama bunun sadece tasarruf boyutundan bahsetmiyorum." diyen Olpak, şunları söyledi: 

banner625

"Artık biraz elimizi vicdanımıza koyalım kendimizi de eleştirelim. Neredeyse pazar alışverişimizi dövizle yapacak bir duruma geldik .Bu noktada Nasreddin Hoca'nın 'Hırsızın hiç mi suçu yoktur' ifadesi vardır. Bizlerin, kendimizin bu konuya ne kadar katkımız olduğu konusunu hakikaten iyi irdelememiz lazım."

Olpak, iş dünyasının ticaretten, yatırımdan para kazandığını, paradan para kazanma durumunda olursa risklerini arttıracağını belirtti.

MÜSİAD Adana’da Burhan Kavak Dönemi
21. Olağan Genel Kurulda yeni başkan Burhan Kavak seçildi. Yeni yönetim kurulu adına konuşan Burhan Kavak; “Devraldığımız bu bayrağı en iyi şekilde temsil edeceğiz, taşıyacağız ve hedeflerimizi bu amaçla gerçekleştirmeye üstün gayret göstereceğiz.” 
ÜSTÜN GAYRET GÖSTERECEĞİZ
Başkan Kavak; fedakarlıkla 4 yıl başkanlık yapan Suat Yahşi ve yönetimine teşekkür ettiğini belirterek, “Yönetim kurulumuza olan güveninize, teveccühünüze şükranlarımı arz ediyorum. Devraldığımız bu bayrağı en iyi şekilde temsil edeceğiz, taşıyacağız ve hedeflerimizi bu amaçla gerçekleştirmeye üstün gayret göstereceğiz. MÜSİAD Adana, kurulduğu günden bu güne dek çok değerli isimlerle temsil edildi. Bugüne kadar bu değerli kurumda görev alanlar mikro ve makro ekonomimizin gelişimine üstün gayretler göstermiştir, görüşleriyle de genel merkezimizin ekonomiye dair politika üretilmesine önemli katkı sağlamışlardır. Şahsım ve yönetim adına kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek sözlerine devam etti.

İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLACAĞIZ
Başkan Kavak, “Yeni dönemde sadece yönetim kurulumuzdaki arkadaşlarımızın değil, bu camianın her ferdinin bir yönetim kurulu üyesi gibi görev alacağı bir yapıyı tesis etmeyi arzuluyoruz. Şehrimiz ve bölgemizin sorunlarının tespit edilmesi ve nasıl çözümleneceğini bilen bir tecrübeli ekibimiz var. Yerel yöneticilerimizle, meslek odalarımızla, şehrimizde yer alan diğer sivil toplum kuruluşlarıyla, Başkentteki gücümüzle iş birliği ve ittifak yaparak daha gelişmiş milli ekonomiye katma değer yaratan bir büyükşehir olmak için üstün gayretimizi göstereceğiz” açıklamasını yaptı.
2017-2018 DÖNEMİ YÖNETİM KURULU BELİRLENDİ
Asil yönetim kurulu üyeleri; Burhan Kavak, Abdullah Hamidi, Ömer Tekdemir, Mehmet Çalık, Memet Akif Akyıldız, Ozan Gülaçtı, Zeynel Abidin Üstemel, İsmail Hakkı Özkan, Murtaza Kılçık, Ahmet Aslan, Ali Karaçalı, Güray Atak, Mehmet Akif Kılaç, Recep Öner, Mehmet Emre Çalışkan. Yedek yönetim kurulu; Şahin İplikçi, Güney Birhoş, Av.Mehmet Ali Önal, Niyazi Yüksel, Zeynel Abidin Kaymak, Dr.Serdar Kutlu, Cumali Kocabey, Metehan Ivak, Halil Aydoğan, Veysel Karaca. Denetleme kurulu asil; Av. İhsan Bermekoğlu, Dr.Cengiz Yılmaz, Ramazan Aksoy. Denetleme kurulu yedek; Mehmet Ali Uğur, Murat Yalçın Şeker, Cumali Orçun Sarıgül'den oluştu.
Konuşmaların ardından MÜSİAD'a yeni katılan üyelere genel başkan Nail Olpak tarafından rozetleri takıldı. Programa, AK Parti Milletvekili Tamer Dağlı, CHP Milletvekili Elif Doğan Türkmen, MÜSİAD genel başkanı Nail Olpak, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Yüreğir Belediye başkanı Mahmut Çelikcan, Sanayi Odası başkanı Zeki Kıvanç, Ticaret Borsası başkanı Şahin Bilgiç, KOSGEB müdürü Hüseyin Şen, İl Müftüsü Hasan Çınar, MÜSİAD Mersin şube başkanı Hakan Kayacı, Sanayi Odası Meclis başkanı İsrafil Uçurum, Ticaret Borsası Meclis başkanı Sabahattin Yumuşak, Ak Parti İl bşk. yrd. Mehmet Ali Özmansur, AKAMDER başkanı Mustafa Karslıoğlu, ASKON başkanı Recep Çalışkan, İŞKAD başkanı Belgin Özçelik ile çok sayıda kurum müdürü ve MÜSİAD üyeleri katıldı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz