Perakende Satış Endeksleri açıklandı

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 2018 yılı Şubat ayı Perakende Satış Endeksleri değişim oranları değerlendirildi.

Perakende Satış Endeksleri açıklandı

Yapılan değerlendirmede, takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2018 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %8 arttığı ifade edildi.

Perakende satış hacmi aylık değişimde %1’lik azalma

Yapılan açıklamada, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2018 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %1 azaldığı belirtildi. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışlarının %0,5, gıda dışı satışların (otomotiv yakıtı hariç) %1,2, otomotiv yakıtı satışların %0,8 azaldığı da bildirildi.

Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre %18,2 arttı

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirmede, takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2018 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %18,2 arttığı belirtildi.  Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışlarının %16,5, gıda dışı satışların (otomotiv yakıtı hariç) %19,8, otomotiv yakıtı satışlarının %16,6 arttığı da bildirildi.

Perakende ciro aylık değişimde %0,3’lük azalma

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2018 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %0,3 azaldığı da ifade edilirken aynı ayda gıda dışı satışların (otomotiv yakıtı hariç) %0,4, otomotiv yakıtı satışların %1,9 azaldığı, gıda, içecek ve tütün satışlarının %0,8 arttığı belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz