Adana'da büyük "Adalet" yürüyüşü

CHP Adana İl Örgütü’nün düzenlediği ve binlerce kişinin katıldığı Adalet yürüyüşünde, Adanalılar adalet istedi

Adana'da büyük "Adalet" yürüyüşü

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı “Adalet Yürüyüşü”ne Adana İl Örgütü de “Adalet Yürüyüşü”yle destek verdi.
Adana İl Örgütü’nün organize ettiği yürüyüş Uğur Mumcu Meydanı’ndan başladı. Adana Milletvekilleri Elif Doğan Türkmen, Zülfikar İnönü Tümer, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Karataş Belediye Başkanvekili Ali Durnaoğlu, ilçe başkanları, kadın ve gençlik kolları, partililer, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yurttaşlardan oluşan binlerce kişilik kortej ellerinde “Adalet” yazan dövizlerle, “Adalet” pankartı arkasında “Adalet istiyoruz”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlar atarak Ziyapaşa Bulvarı üzerinden Atatürk Parkı’na dek yürüdü.

AYHAN BARUT “ADALETE GÜVEN SIFIRLANDI”

Atatürk anıtı önünde yapılan basın açıklamasında İl Başkanı Ayhan Barut, bugüne kadar tüm olumsuzluklara karşın adalete güvendiklerini ancak delilsiz mahkumiyet kararlarıyla adalete olan güvenin sıfırlandığını söyledi.

“KORKMUYORUZ!”

İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında verilen mahkumiyet kararının bardağı taşıran son damla olduğunu belirten Barut, “Bu, hem bir gözdağıdır hem de 16 Nisan referandumu öncesinde köy köy, sokak sokak, ev ev gezip anlattığımız dikta rejiminin yaşama geçtiğinin kanıtıdır. Bu kararla hem adalet, hem demokrasi, hem Cumhuriyet Halk Partisi hem de tüm muhalif sesler cezalandırılmak istenmiş, farklı seslere aba altından sopa gösterilmiştir. Ama buradan bir kez daha haykırıyoruz: Korkmuyoruz, sinmiyoruz, yılmıyoruz” dedi.

“KAYIP OLAN ADALET ARANIYOR”

Adaletin yitirildiğinin altını çizen Barut, suçu işleyenlerin ve itiraf edenlerin ödüllendirildiği bir dönemin yaşandığını belirtti. Barut, “Ve bugün biz kaybolan adaleti arıyoruz. Adaleti görenlerin, adaletin yerini bilenlerin insaniyet namına en yakın Cumhuriyet Savcılığına başvurmasını rica ediyoruz. Adalet arayışımız, belirli kişi ya da kişiler için değil, Türkiye Cumhuriyeti devleti sınırları içinde yaşayan 80 milyon yurttaşımızın hakkı, hukuku içindir” diye konuştu.

“ADALET TOPLUMUN BARIŞ İÇİNDE YAŞAMASINI SAĞLAYAN YEGANE UNSURDUR”

Adaletin, toplumu ayakta tutan, farklı görüşlere, dinlere, dillere sahip insanların bir arada barış içinde yaşayabilmelerini sağlayan yegâne unsur olduğunu dile getiren Barut, adaletin olmadığı yerde huzursuzluğun, güvensizliğin, kavganın, terörün, savaşın olduğunu kaydetti.

“ADALETİN OLMADIĞI YERDE KAOS BAŞLAR”

Adaletin olmadığı toplumların çökmeye mahkûm olduğunu ifade eden Barut, “Adaletin terazisi şaşar, adalet üstünlerin ya da bir zümrenin güdümüne girerse, toplum ayrışır, adalet kurumlarına güven kalmaz, insanlar farklılıkları nedeniyle birbirine düşmanlaşır.Hukuk ve adalet herkese eşit olmak zorundadır.  Hiç kimse birilerinin damadı ya da bir iktidar, güç odağının mensubu olduğu için ayrıcalıklı olmamalıdır. Adaletin olmadığı yerde kaos başlar, daha da kötüsü adalete güveni kalmayan herkes kendi adaletini uygulamaya çalışır. Bu da toplumsal yaşama vurulabilecek en büyük darbedir” şeklinde konuştu.

“ADALET VİCDANLARDA DA OLMALIDIR”

Kanun Hükmünde Kararnamelerle haksız, hukuksuz ve adaletsiz bir şekilde kamu görevinden ihraç edilen Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’nın başlattıkları açlık grevinde kritik eşik olan 100 günü aştıklarını anımsatan Barut, “Hiçbir şeyin insan canından önemli olmadığına inanan insanlar olarak onların bu onurlu mücadelelerini de selamlıyorum. Adalet sadece duruşma salonlarında değil vicdanlarda da olmalıdır. Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve daha birçok kamu çalışanına yönelik adaletle bağdaşmayan, kamu vicdanına ağır şekilde yaralayan bu tür uygulamaların son bulması ve adaletin bir an önce sağlanması en büyük dileğimizdir” ifadelerini kullandı.

“ADALET EŞİT HAKLARIN TEMİNATIDIR”

Padişahların, veziriazamların, şeyhülislamların, kadıların ayrıcalıklı hukukunun 29 Ekim 1923 tarihinde kurulan Cumhuriyet rejimiyle sona erdiğine işaret eden Barut, Cumhuriyet devrimlerinin, eşitliğe ve özgürlüğe dayalı, demokratik bir hukuk devletinin altyapısını kurduğunu, kadın-erkek tüm yurttaşlar eşit haklara kavuştuğunu, adaletin ise bu hakların yegane teminatı olduğunu vurguladı.

“ADALETİ PARAMPARÇA EDENLERE DE ADALET LAZIM OLACAK”

Cumhuriyeti, demokrasiyi, Atatürk’ü ve O’nun devrimlerini hazmedemeyen karşıdevrimcilerin adalet sistemini delik deşik ederek kendilerini bulaştıkları çirkinliklerden kurtarmaya çalıştıkları belirten Barut, “Ancak, unutmasınlar ki yarın adaletin karşısına çıktıklarında paramparça ettikleri adalet onlara da lazım olacak” dedi.

“ADALET İÇİN GEMİLERİ YAKIYORUZ”

Adalet yürüyüşünün onurlu bir mücadele olduğunun altını çizen CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, “Biz çocuklarımız için, geleceğimiz için, Cumhuriyetimiz için, mutlu, huzurlu ve barış içinde yaşamak için, yarınlarımıza onurlu bir gelecek bırakmak için adaleti arıyor, adalet istiyoruz. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde çıktığımız bu onurlu yolda adalet için gemileri de yakıyoruz. Bu, çağdaş medeniyet hedefine ulaşma doğrultusunda bir başlangıçtır.Adalet, hukukun üstünlüğü, yargının bağımsızlığı sağlanana dek mücadelemizi aralıksız sürdüreceğiz ve kazanacağız” diye konuştu.
banner625

 
Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2017, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz