banner641

Adana’da Tarihi Sokak Restore Ediliyor

Seyhan Belediyesinin projelendirdiği Adana’nın tarihi Tepebağ Mahallesi’nde bulunan Av. Turhan Arın sokak sağlıklaştırma projesinin ilk etabı tamamlandı. Belediye Meclis üyeleri de tarihi sokağa giderek yapılan çalışmaları yerinde denetledi.

Adana’da Tarihi Sokak Restore Ediliyor

Seyhan Belediyesinin Adana’nın Tarihi Tepebağ Mahallesi’nde bulunan Av. Turhan Arın sokakta başlattığı sokak sağlıklaştırma ve yenile projesinin ilk etabı tamamlandı.  Seyhan Belediyesi meclis üyelerde yapılan çalışmalarla ilgili bilgi almak ve restorasyon sonrası sokağın durumunu görmek için alanda inceleme yaptı. Meclis üyelerine KUDEB Sorumlusu Murat Ulaş ile birlikte KUDEB’te görevli mimarlar, arkeolog ve sanat tarihçileri tarafından bilgi verildi.

TARİHİ SOKAKTAKİ ÇALIŞMA ÖDÜL ALDI

banner560
Turhan Arın Sokak Sağlıklaştırma Projesi, Tarihi Kentler Birliği tarafından birde ödüle layık görüldü.  Koruma alanında bütüncül bir programı ve kapsamlı senaryoları uzun süre istikrarlı bir biçimde uygulamaya devam eden Seyhan Belediyesi Av. Turhan Arın Sokağı Sağlıklaştırma Projesi ve Nuri Has Pasajı Projesi ile süreklilik ödülü almaya hak kazandı. Tarihi Kentler Birliği süreklilik ödülüne almaya hak kazanan projenin ödülü 16 Kasım’da Antalya’da düzenlenecek YAPEX Restorasyon Fuarı’nda Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a verilecek.


“TARİHİNE SAHİP ÇIKAMAYAN GELECEĞİNE DE SAHİP ÇIKAMAZ”

Adana’nın önemli bir tarihi olduğuna vurgu yapan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’da tarihe sahip çıkmak adına yaptıkları hizmetlerin takdirle karşılandığını ve bunun kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Başkan Zeydan Karalar, “Bilinen 8 bin yıllık tarihi olan bir kentte yıllarca tarihilimiz görmezden gelindi. Biz söz verdik tarihimize sahip çıkacağız. Tarihi Tepebağ Mahallesi’ndeki Av. Turhan Arın Sokak sağlıklaştırması çalışması sonrası Adana kimliğine kavuşuyor. Unutulmamalıdır ki; tarihine sahip çıkamayan geleceğine de sahip çıkamaz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner640