Adana’nın semalarına dev Türk Bayrağı

İnşaatı devam eden Arif Nihat Asya Bayrak Parkı ve Müzesi’nde 70 metrelik direğin montajı tamamlandı, 96 metrekarelik Türk Bayrağı, Seyhan Nehri ve Sabancı Merkez Camii ile bütünleşti.

Adana’nın semalarına dev Türk Bayrağı
banner560

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin “Bayrak Şairi” Arif Nihat Asya’nın aziz hatırasını yaşatmak amacıyla Seyhan Nehri kıyısındaki 15 bin metrekare alanda uygulamaya koyduğu Arif Nihat Asya Bayrak Parkı ve Müzesi kapsamında 70 metrelik bayrak direği dikildi. 96 metrekarelik dev Türk Bayrağı kent semalarında dalgalanmaya başladı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Arif Nihat Asya Bayrak Parkı ve Müzesi, Türk Milliyetçiliğinin kültürel hafızası, Adana’nın gurur tablosu olacak” dedi.
BAYRAK ŞİİRİNİ 5 OCAK İÇİN YAZDI
Adana Büyükşehir Belediyesi, 1928’den itibaren Adana’da 20 yılı aşkın süreyle öğretmenlik yapan, 1940 yılında Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun kutlandığı 5 Ocak günü yapılan tören için Bayrak şiirini yazan Arif Nihat Asya’nın anısını yaşatmak üzere Seyhan Nehri kıyısında Atatürk Evi ve Zübeyde Hanım Parkı ile komşu olan 15 bin metrekare alan Arif Nihat Asya Bayrak Parkı ve Müzesi Projesi’ni uygulamaya koydu. Eşsiz eseriyle Türk edebiyatında “Bayrak Şairi” diye tanınan ve 1950-1954 yılları arasında Adana Milletvekili olarak da görev yapan Arif Nihat Asya adını yaşatmayı amaçlayan projede, zeminde hilal ve yıldız konseptinde 2 bin metrekarelik tören alanı planlandı. 

HİLAL VE YILDIZ İÇİNDE TÖREN ALANI, MÜZE, GALERİ…

Dev hilalin içinde ise 750 metrekarelik müze, tanıtım galerisi, sinevizyon odası ve hediyelik eşya bölümü tasarlandı. Tamamlandığında yerli ve yabancı turistlerin ziyaret durakları arasında yer edinecek Arif Nihat Asya Bayrak Parkı ve Müzesi’nin inşaatı kesintisiz devam ederken, 70 metre uzunluğundaki, 360 derece dönebilen, saatte 160 kilometreye kadar esen rüzgara dayanıklı, asansör sistemli, uçak ikaz lambalı sonar bulunan bayrak direğinin montajı tamamlandı. Zemindeki hilalin ortasına dikilen direkte vatanın bölünmez bütünlüğünün simgesi şanlı Türk Bayrağı dalgalanmaya başladı.  96 metrekarelik dev Türk Bayrağı, Sabancı Merkez Camii ve Seyhan Nehri manzarasıyla bütünleşip, Adana semalarına eşsiz bir görünüm kazandırdı. 
TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİNİN KÜLTÜREL HAFIZASI
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 5 Ocak 1975 günü vefat eden Bayrak Şairi Arif Nihat Asya’nın hatırasını yaşatacak Arif Nihat Asya Bayrak Parkı ve Müzesi’nin Adana’nın gurur tablosu olacağını belirtti. Başkan Sözlü, “Türk Milliyetçiliğinin duygu ve düşünce dünyasının önemli mimarlarından, hemşehrimiz olarak kabul ettiğimiz Arif Nihat Asya’nın mümtaz şahsiyetine yakışan düzeyde kültürel hafıza mekanı tesis ediyoruz. Türk İslam ve ahlak şuurunu, O’nun hayat nizamını bir kültür parkı ve müzesinde yaşatmak bizlere büyük gurur ve onur verecektir” diye konuştu.

//////

HABERİN KUTUSU:
Mutasavvıf Şair Arif Nihat Asya’nın 1940 yılında Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü olan 5 Ocak törenleri için yazdığı şiir…

Bayrak 

Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü, 
Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü, 
Işık ışık, dalga dalga bayrağım! 
Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım. 

Sana benim gözümle bakmayanın 
Mezarını kazacağım. 
Seni selâmlamadan uçan kuşun 
Yuvasını bozacağım. 

Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder... 
Gölgende bana da, bana da yer ver. 
Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar: 
Yurda ay yıldızının ışığı yeter. 

Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün 
Kızıllığında ısındık; 
Dağlardan çöllere düştüğümüz gün 
Gölgene sığındık. 

Ey şimdi süzgün, rüzgârlarda dalgalı; 
Barışın güvercini, savaşın kartalı 
Yüksek yerlerde açan çiçeğim. 
Senin altında doğdum. 
Senin dibinde öleceğim. 

Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim: 
Yer yüzünde yer beğen! 
Nereye dikilmek istersen, 
Söyle, seni oraya dikeyim!

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner573

banner572