GÜNCEL:
ADD'den 'Müftülere nikah yetkisi” tepkisi

Yakın geçmişte  "birinci derece tarihi sit alanı" olarak ilan edilip ulusumuza emanet edilmiş olan ATA'mızın kabrine hayasızca el atmaya kalkışıp alanı gizlice imara açmak isteyenlerin durmadığını aktaran Eker “Bugün il ve ilçe müftülerine nikah kıyma yetkisi veren bir yasa hükmünü  yine gizlice Meclis'e gönderebilmişlerdir. Cumhuriyetin değerlerini yok etmeye çalışanlara karşı mücadelemiz sürecektir” dedi.

“DÜZENLEME TÜRKİYE’NİN LAİK YAPISINA AYKIRIDIR”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan nüfus hizmetleri kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı ile, il ve ilçe müftülerinin evlendirme memurları arasına eklenmesi ve kendilerine evlendirme yetkisi verilmesinin söz konusu olduğunu ifade eden Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şube Başkanı Atilla Eker,  amacın, müftülükler tarafından kıyılacak nikâhın da resmileştirilmesi ve  giderek belediye nikâhının yerini alacak olmasıyla ilgili olduğunu söyledi.  Eker şöyle devam etti;
“Bu düzenleme, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin laik yapısına aykırıdır. Anayasa’nın 2. maddesinde Türkiye Cumhuriyeti, "demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti" olarak tanımlanmıştır. Söz konusu düzenlemenin yasalaşması halinde, Anayasa’nın değişmez, değişmesi teklif  dahi edilemez maddesi açıkça ihlal edilmiş olmaktadır.  Dini nikâhı resmileştiren bu düzenleme, Anayasamızın 174/4. maddesiyle koruma altına alınmış olan İnkılap Kanunlarına dolayısı ile Anayasanın özüne de aykırıdır.

“DİNİ KURALLAR, SOSYAL YAŞAM BİÇİMİNE YÖN VEREMEZ”

Laik bir hukuk devletinde  herhangi bir dinin kuralları, hiçbir zaman sosyal yaşam biçimine yön veremez.  Laik  bir toplumda, toplum yaşamını belirleyecek kurallar din kaynaklı olamaz. Diğer bir anlatımla, beşeri kurallar,  beşeri kaynaklı olmak zorundadır, dinsel kaynaklı olamazlar. Hükümet tasarıya gerekçe olarak; "Vatandaşlarımızın evlenme işlemlerini kolaylaştırmak, daha kolay ve seri bir şekilde hizmet almalarını sağlamak amacıyla il ve ilçe müftülüklerine de evlendirme memurluğu yetkisi verilmektedir” denilmesi de fiilen ve hukuken kabul edilemeyecek bir hukuki durumdur.
Zira, bütün il ve ilçelerde belediyelerin evlendirme işlemlerini gerçekleştirmeye yetkili memurlarının mevcut olduğu, köylerde de bu yetkinin muhtarlara ait olduğu bir gerçektir. Ayrıca da bu güne kadar evlenme işlemleri ile ilgili olarak toplumda bir sıkıntı olduğuna ilişkin bir tablo da bulunmamaktadır. Ülkenin böyle bir sorunu bulunmamaktadır”

MÜFTÜLERİN GÖREVLERİ YASA İLE ZATEN DÜZENLENMİŞTİ

Müftülerin görev ve yetkilerinin yasa ile düzenlendiğini hatırlatan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şube Başkanı Atilla Eker, “Müftüler, İslam dinine ilişkin olarak din işlerine bakan, fetvaları insanlara bildirmekle görevli memurlarıdır. “İslam dini” görevlisi olan müftülere nikâh kıyma yetkisi verilmesi, laiklik ilkesi ile asla bağdaşmaz” dedi.
ADD Adana Şube Başkanı Eker sözlerini şöyle sürdürdü;
“Müftülük nikâhını resmileştirmek laik düzeni doğrudan tehdit etmektir.  Yineleyelim;  Bu tasarı ile amaç,  devlet idaresine din kurallarını dahil etme çabası ve din ile devlet işlerini iç içe sokma niyetidir. Yani hedef Cumhuriyetin temel ilkesi olan LAİKLİK ilkesidir. Yapılmak istenen; belediye memurları ve muhtarlara ait olan resmi nikâh kıyma yetkisinin müftülere de verilmesi suretiyle dini nikaha resmi nitelik kazandırmaktır.   Ayrıca önemle vurgulanması gereken bir nokta da, evlenmenin yapıldığına dair bildirme yükümlülüğü de ortadan kalkacağı için kutsal aile kavramı da yok edilmektedir. Bu durum ise, Hukuki ve idari sorunların doğmasına yol açacak ve toplumun temeli olan aile ve evlilik müessesesi Türk Medeni Kanunu’nun sağladığı güvencelerden uzaklaşacak, şer’i hukuka teslim olacaktır.  Ayrıca bu tasarı,  Kadınlarımızın Cumhuriyet Yasaları ile edinmiş olduğu erkeklerle eşit hakların da, bir dizi uygulama ile ellerinden alınacağının göstergesidir.   Günümüz Türkiye’sinde kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmesi  gibi, TCK’da suç sayılan bir büyük toplumsal problem ile karşı karşıya olduğumuz halde, bu problemin dayanağı olan yasaların suç saydığı bir eylem,  "din kurallarına dayalı evlilik birliği" resmileştirilerek,  bu ve bunun gibi sorunlara yasal kılıf uydurulması esef vericidir.”

“ARTIK RESMİ NİKAH VE DİNİ NİKAH YARIŞTIRILACAK”

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şube Başkanı Atilla Eker, Resmi nikâh ile dini nikâhın yarıştırılacağı bir ortamın yaratılacağının da açık olduğunu ifade ederek, “Laik  Devlet  ve toplum  düzenini tahrip etmeye yönelik, Anayasaya açık aykırı  bu taslak Meclis'te yasalaşmadan derhal geri çekilmelidir.  Meclis'teki muhalefet partilerini, taslağın genel kurula gelmemesi için birlikte mücadeleye ve tüm Cumhuriyete inanmış yurtsever kişi ve kuruluşları  birlikte kamuoyunu bilgilendirmeye  ve mücadeleye davet ediyoruz” dedi.
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner535

banner528

Ulaşımda gece mesaisine yerinde denetleme
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, kesintisiz ulaşım projesi kapsamında gece mesaisi...

Haberi Oku