banner654

Atatürk’ün Adana’ya gelişi kutlandı

Atatürk’ün Adana’ya gelişinin 95’nci yıl dönümü coşkulu bir törenle kutlandı

Atatürk’ün Adana’ya gelişi kutlandı

Kutlama programında günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana’nın Atatürk’e kurtuluş ilhamı veren şehir olduğunu ifade ederken “Adana iklimi besleyici, yüreklendiricidir. Adana milli mücadeledir, Atatürk ruhunun ta kendisidir” dedi

‘’BAĞIMSIZLIĞIN İLHAM KAYNAĞI ADANA’DIR’’

Atatürk’ün Adana’ya gelişinin 95’nci yıl dönümü Adana İstasyon meydanında tren garında düzenlenen coşkulu bir törenle kutlandı. Temsili trenin istasyona gelişi ve selamlamanın ardından başlayan törende günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Atatürk’ün milli mücadelenin ilhamını aldığı ziyaretin 1918’in ekim ayı olduğunu, tam sekiz ay sonra Samsun’da bağımsızlık meşalesini yaktığını ifade ederken, “Atatürk, Adana’nın eşrafı valisiyle kıymetli vatanperverleri ile görüşmüştür ve onlar da ‘Paşam böyle bir ihtiyaç hasıl olduğunda biz arkanızdayız’ demişlerdir” dedi.

banner625

 ‘’ADANA İKLİMİ YÜREKLENDİRİCİDİR’’

Cumhuriyeti temellendiren en önemli kaynaklardan bir tanesinin de Adana olduğunu ifade eden Başkan Sözlü, “Milli kuvvetler gelişigüzel değil; Atatürk’ün kendi gönderdiği aydınlarla oluşmuştur. O dönem zor olan bir tarafta Halife’nin ordusu, bir tarafta yeni bir mücadelenin örgütlenmesi var. Bugün bile İslam alimi denildiği zaman Mehmet Akif  Ersoy, Atatürk’ün yanında durmuştur. 

Atatürk, parçalanmak üzere olan bir imparatorluğun iklimine doğmuştur. Bu bereketli toprakların ilhamı ile Hatay da Türkiye’ye katılmıştır. Adana iklimi besleyici, yüreklendiricidir’’ dedi.

Program öğrencilerin günün anlam ve önemine dair okudukları şiir ve kompozisyonlarla devam etti.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2018, 13:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz