Baro Başkanı Küçük'ten "Özgürlük" yorumu

Adana Barosu'nda staj dönemlerini başarıyla tamamlayan genç hukukçular Elif Altunkaynak, Ahmet Seri ve İbrahim Can'a düzenlenen törenle ruhsatnameleri takdim edildi.

Baro Başkanı Küçük'ten "Özgürlük" yorumu

Genç avukatlara cübbelerini ise Av. Mehmet Can, Av. Yusuf Can, Av. İsmail Demirdüzen, Av. Hasan Berzan Toprak giydirdi. Törene; Başkan Yardımcısı Av. Sabahattin Gümüş, Genel Sekreter Av. Semih Gökayaz, Sayman Av. İlknur Önal, Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Nevzat Elçi ve Av. Hasan Alkan katıldı.

"EMEĞİ GEÇENLERİ KUTLADI"

Adana Adliyesi Mahmut Esat Bozkurt avukatlar salonunda geniş katılımla gerçekleştirilen ruhsat töreninde Baro Başkanı Av. Veli Küçük, yaptığı konuşmada genç meslektaşlarının ailelerini, staj yaptıkları birbirinden "kıymetli"  büroların avukatlarını kutladı. Savunma mesleğinin temsilcisi olmayı haketmenin zor olduğunu ifade eden Av. Küçük, genç meslektaşlarına keyifli ve bol kazançlı meslek hayatı dileğinde bulundu.

'KAMU HİZMETİ' VERMEKTEYİZ

Avukatlık mesleğinin özündeki empati duygusunun ön planda tutulması gerektiğinin altını çizen Av. Veli Küçük,  Avukatlığın, hak arayışının, haksızlığa karşı başkaldırının ve adalet savaşçılığının vücut bulmuş hali olduğunu ifade etti.

Av. Küçük sözlerini şöyle sürdürdü;

 "Türkiye’de de gençlerimizi bu mesleğe teveccühü bir hayli fazladır. Ülke genelinde hukuk fakültesi sayısı 100’ü geçmiş durumdadır. Her yıl da binlerce mezun verilmektedir. Türkiye genelinde Avukat sayısı 105 bini aşmıştır. Baromuza mensup 2.420 avukat, 362 stajyer avukat bulunmaktadır. Türkiye'de altıncı büyük baro konumundayız. Avukatlık mesleği sadece dosya kapakları arasında, adliye koridorlarında ve duruşma salonlarında yapılacak bir meslek değildir.  Ülkemizin içinde bulunduğu bu zor süreçte savunma mesleğine adım atan genç meslektaşlarıma Avukatlık Yasası, Uluslararası Sözleşmeler, Havana Kuralları, Turin İlkeleri önemli sorumluluklar yüklemektedir. Avukatlık mesleği kamusal yönü  itibariyle toplumda saygınlığı üst düzeyde olan bir meslektir. Bizler yaşadığımız toplumun tanıklarıyız. 95 yıllık Cumhuriyetimizin kazanımlarına sahip çıkmak zorundayız" dedi.

banner625

"ÖZGÜR OLMAYAN ÜLKELER STATÜSÜNE GİRMEMİZ KAYGI VERİCİDİR"

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Washington merkezli Freedom House (Özgürlük Evi) adlı düşünce kuruluşu, 2018 Dünyada Özgürlükler Raporunu’nda Türkiye’yi ilk kez özgür olmayan ülkeler kategorisine almasının şaşırtıcı olmadığını vurguladı.

Türkiye’nin notunun geçen yıla göre 6 puan gerilediğini dile getiren Av. Küçük, "Türkiye, son 10 yılda 34 puan gerilemeyle bu zaman diliminde en çok puanı düşürülen ülke. Bu sonuç da Türkiye’ye ‘kısmen özgür’ ülkeler arasından ‘özgür olmayan’ ülkeler arasına sokmuştur ne yazık ki.." dedi.

TÜRKİYE SON 49 ÜLKE İÇİNDE

ABD’nin özgürlük notunu da üç puan düşüren rapora göre küresel özgürlüklerin 12 yıldır sürekli gerileme kaydettiğine dikkat çeken Av. Küçük, "195 ülke değerlendirme altına alınırken, bunlardan 88’i (yüzde 45) ‘özgür‘, 58’i (yüzde 30) ‘kısmen özgür’  ve 49’u (yüzde 25) ‘özgür değil’ kategorisinde yer alması son derece vahimdir." dedi

"DEMOKRATİK KAZANIMLARA SAHİP ÇIKILMALI"

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, "Bu ikazları dikkate almak şeffaf, denetlenebilir bir ülke olmak için halk iradesinin tecelli noktası olan parlamenter/demokratik rejimin işler hale getirilmesini zorunlu kılmaktadır. Ülkemizin demokratik kazanımlarına sahip çıkmalıyız. Bir an evvel olağan günlere dönmeliyiz. 15 Temmuz hain darbe girişimi, siyasi iktidara, cemaatlere ve ülkesini seven herkese silkelenme açısından vesile olmalıdır. Yargı bağımsızlığı noktasında mutlak suretle liyakat esas alınmalıdır." 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz