banner641

ÇÜ kütüphanesi yeni döneme hazır

Çukurova Üniversitesi Kütüphanesi, 2013-2014 eğitim öğretim yılında öğrencilere ve idari personele hizmet vermeye hazır. Kütüphane Daire Başkan Vekili Nihat Acar, Ç.Ü. Kütüphanesi'nin, hem mimari açıdan hem de kütüphane kullanım olanak ve alternatifleri açısından ülkedeki en üst düzey kütüphanelerden biri olduğuna dikkat çekti.

ÇÜ kütüphanesi yeni döneme hazırbanner560

Ç.Ü. Kütüphanesi, 10.000 m² kapalı alanda 800 kişilik oturma kapasitesi ile hizmet veriyor. Kütüphaneyi günlük ortalama 1.500 kişi ziyaret ediyor. Yeni eğitim öğretim döneminin başlamasına kısa süre kala öğrencilerin kullanımı için tüm hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Kütüphane Daire Başkan Vekili Nihat Acar, yeni kayıt yaptıran ve kütüphaneyi tanımak isteyen öğrenciler için Ekim – Kasım aylarında ‘kütüphane oryantasyonu’ düzenleyecekleri bilgisini verdi.

 

Ç.Ü. KÜTÜPHANESİ HER TÜRLÜ TEKNOLOJİK ALTYAPIYA SAHİP

 

Çukurova Üniversitesi Kütüphanesi’nin gerekli bilgi ve belgeye ulaşımda her türlü teknolojik alt yapıya sahip olduğunu dile getiren Acar, teknolojiyi daha yakından takip etmek ve geliştirmek için de çeşitli projeler üzerinde çalıştıklarını bildirerek şöyle devam etti;

 

“Çukurova Üniversitesi Kütüphanesi'nde öğretim üyelerinin, öğrencilerin ve diğer araştırmacıların gereksinim duydukları bilgi tarama hizmetleri için yeterli PC ve CD-ROM veri tabanları bulunuyor. Ayrıca değişik bilim dalları ile ilgili 20 adet veri tabanıyla kullanıcılarına hizmet veren modern bir merkez. Kütüphanede; 155.355 kitap, 5.200 tez, 890 adet eski harfli basma eser, 80 adet el yazması, 2.734 akademik aşama dosyası, 614 bilimsel süreli yayın, 9 CD veritabanı,1500 adet çeşitli konularda film, kitap dergi ve bilimsel CD mevcut.  Türkiye'deki 12 Avrupa Birliği Dokümantasyon Merkezinden biri olma özelliğine de sahip olan Çukurova Üniversitesi Kütüphanesi’nin değişik yerlerinden toplam 90 internet bağlantı noktası bulunuyor. Elektronik yangın alarmı ve manyetik alan esaslı çalışan güvenlik sistemi bulunması da kütüphanemizin özelliklerinden bazıları.

 

Ayrıca kütüphanemiz, Konferans Salonu, Okuma Salonları, Süreli Yayın Salonu, Yeni Adana Gazetesi Özel Koleksiyonu, Başvuru Kaynakları Ve Enformasyon Birimi, Cd-Rom Tarama Birimi, Serbest Çalışma Salonu, Güncel Yayınlar, Eski Ve Nadir Eserler Birimi, Tezler Ve Akademik Aşama Dosyaları Birimi, Avrupa Birliği Yayınları Birimi, Internet Erişimli Terminaller, Özel Çalışma Odaları ve Sergi Salonu ile Çukurova Üniversitesi’nin eğitim, öğretim ve bilimsel araştırmalarının gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır.

 KÜTÜPHANE HAFTASONLARI DA AÇIK

 Kütüphanenin yeni eğitim dönemine start verilmesiyle birlikte hizmete açılacağını da belirten Nihat Acar, hafta arası 08:00 -22:00, hafta sonları ise 09:00 -17:00 saatleri arasında öğrenci ve idari personellerin yararlanabileceğini söyledi. 


Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2013, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner640