"Kan" film festivaline doğru

Kan bağışının önemi ve kan hastalıklarına karşı farkındalık oluşturmayı amaçlayan festivalde Türkiye, Azerbaycan ve Makedonya’dan katılan sinemacılar evrensel mesajlarını beyaz perdeye yansıtacak.

"Kan" film festivaline doğru

Adana’da bu yıl 5-7 Mayıs tarihleri arasında 2’ncisi organize edilen Uluslararası Kan Film Festivali’nde Türkiye, Azerbaycan ve Makedonya’dan 23 kısa film yarışacak. Kan bağışının önemi ve kan hastalıklarına karşı farkındalık oluşturmayı amaçlayan festivalde, yarışma filmleri Adana Kültür ve Sanat Merkezi’nde (Tarihi Kız Lisesi) beyaz perdeye yansıtılacak. 

KILIÇ, FESTİVAL PROGRAMINI DUYURDU

Üç gün sürecek festival öncesi basın toplantısı düzenleyen Kan Hastalıkları Federasyonu Başkanı Ali Kılıç, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle organize ettikleri 2. Uluslararası Kan Fil Festivali’ne Adana Büyükşehir Belediyesi,Türk Kızılayı, Adana Kent Konseyi, Seyhan Belediyesi, Yüreğir Belediyesi, Aladağ Belediyesi ve Tufanbeyli Belediyesi’nin destek sağladığını belirtti. Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir,Adana Büyükşehir Belediyesi Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Durmuş Ökten, Seyhan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Hakverdi katıldığı toplantıda söz alan Ali Kılıç, 2. Uluslararası Kan Film Festivali’nin programı hakkında bilgiler verdi.

TOPLAM 15 BİN LİRA PARA ÖDÜLÜ 

Kan Hastalıkları Federasyon Başkanı Ali Kılıç, böyle bir festivali düzenlerken kan bağışının önemini toplumun tüm kesimlerine anlatmak, talasemi, orak hücre anemi hastalığı ve diğer kan hastalıklarına yönelik farkındalık oluşturarak, yeni hasta doğumunu azaltmayı amaçlayan mesajlar vermeyi amaçladıklarını belirtti. 

banner625
Ali Kılıç, “Uluslararası katılıma açık olan festivalimize Türkiye, Azerbaycan ve Mekadonya’dan 66 eser başvurdu. Seçici kurulumuz, 23 eserin festivalde yarışmasına karar verdi. Filmler 5 Mayıs Cuma günü saat 14.00’dan itibaren Adana Kültür ve Sanat Merkezi’nde gösterime girecek. Birinciye 7 bin 500 lira, ikinciye 5 bin lira, üçüncüye 2 bin 500 lira para ödülü vereceğiz” dedi.

HAYDİ  KAN BAĞIŞINA! 

Kılıç, festival kapsamında 6 Mayıs Cumartesi günü saat 11.00’da Uğur Mumcu Meydanı’nda kan bağışı etkinliği gerçekleştirileceğini, bu günün akşamında Anemon Otel’de ödül töreni yapılacağını duyurdu. Kılıç, festival boyunca film yarışmasının yanı sıra kan hastalarının yaptığı çini ve ahşap işlemeli ürünlerin sergileneceğini, kan hastalıklarına yönelik panellerin gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi. 
Türkiye genelinde yaklaşım 10 bin talasemi hastası bulunduğuna, 1 milyon 500 bin kişinin de taşıyıcı olduğuna dikkat çeken Ali Kılıç, “Unutulmamalıdır ki, kan acil değil, sürekli bir ihtiyaçtır. Ülkemiz genelinde talasemi ve orak hücre anemi hastalığı yaygındır. Bu hastalıklarla mücadele eden insanlarımıza, her ay sürekli  kan transfüzyonu gerekmektedir. Özellikle kış aylarında artan kan ihtiyacının karşılanması amacıyla vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyoruz” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2017, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner669

cyberturk.biz