Kazım Barışık'tan "Esnaflık bitiyor" uyarısı

TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana ESOB Başkanı Kazım Barışık, yeni eğitim sistemi nedeniyle, esnaf ve sanatkârların çırak bulamaz duruma geldiğine dikkat çekerek, esnaflığın sonu gelmeden çözüm üretilmesini istedi.

Kazım Barışık'tan

banner625

 

NTV Televizyonu’na “Çocuk işçiliği” üzerine konuşan Birlik Başkanı Kazım Barışık,  bunun temelinde yoksulluk ve eğitimsizliğin yattığını, ancak sanılanın aksine esnaf kesiminin mesleğini yaşatacak çırak yetiştirmek için eleman bulmakta büyük sıkıntı yaşadığına işaret ederken, “Bu gidişle yakın bir süreçte özellikle el sanatları, oymacılık, bakırcılık, demircilik, marangozluk, berber ve kuaför, oto tamircileri, terziler, sıhhi tesisatçılar, yağlı boyacılar, elektrik ve elektronik tamircileri, yorgancılar gibi meslek dalları yok olacak. Çünkü ustalarımız, işyeri sahiplerimiz, mesleklerini geleceği taşıyacak eleman yetiştirmek için çırak bulamıyorlar. El sanatları ve benzer mesleklerde üretilen ürünler turizm sektörüne de önemli katkı sağlamaktadır. Hızla artan AVM’ler sorunu sürerken, çırak bulma meselenin devamı da esnaflığın sonunu getirir Bir meslek bitti mi, yeniden canlandırmak çok zor olur. Unutmayalım ki, eğitimsizlik, eğitimden daha maliyetlidir”dedi.

 

Barışık, çocuk işçiliğinin ülkede sorun olmaya devam ettiğini, bunun için de yoksulluk ve eğitimsizliğin önüne geçilmesi gerektiğine işaret ederken, “Sıkıntıları masaya yatırır ve çözüm üretirsek, sorunlar başlamadan bitirilmiş olur. Bugün ülkemizin en önemli meselelerinden terörün sona erdirilmesi için ‘Akil insanlar’ grubu oluşturulmaya çalışılıyorsa, çocuk işçiliği üzerine de esnaf ve sanatkâr odaları, ticaret odası, sanayi odası, ziraat odaları,  borsa, milli eğitim müdürlüğü gibi konuya direk bağlantılı kurumların görüşleri alınarak çocuk işçiliği meselesinin de üstesinden gelinebilir. Esasından sorunun temeli gelişmekte olan ülke konumunda bulunmamızdan kaynaklanıyor. AB ülkelerinin benzer meseleleri yok. Orada herkes eğitimde küçük yaşta istediği mesleği seçiyor, yetişiyor, iş sahibi oluyor. Bizde de benzer şekilde, öğrenci ilköğretim sonrası istihdama uygun meslek dallarına yönlendirilip, yetiştirilerek, ülke ekonomisine katkı sağlayacak konuma getirilmelidir”dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2013, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz