banner641

Magarsus’ta Kazı Çalışmalar Başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik’in onay ve talimatları doğrultusunda Adana İli, Karataş İlçesi, Magarsus Antik Kenti'nde kazı ve temizlik çalışmaları, Adana Müze Müdürlüğü’nün başkanlığında başlanıyor.

Magarsus’ta Kazı Çalışmalar Başlıyor


banner560

Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Gülşen ve ekibinin katılımıyla, öncelikle antik tiyatroda yürütülecek kazı ve temizlik çalışmalarına Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç duyulan ilk dilim ödenek gönderilmiş olup, ödenek sıkıntısı bulunmamaktadır. İleriki dönemlerde de gereken ödenekler etap etap aktarılmaya devam edilecektir. Antik tiyatroda bitki ve ot temizliği ile başlanacak çalışmalar sonrasında, kazı çalışmalarının tiyatro çevresinde genişletilmesi öngörülüyor.

2013 yılında yürütülecek çalışmalar sonrasında antik tiyatronun planının çıkarılması sonrasında 2014 yılında tiyatronun rölöve ve restorasyon projelerinin hazırlanarak, hayata geçirilmesi planlanıyor.

Adana Valiliği tarafından da her yönüyle desteklenen çalışmaların, iklim şartlarının uygunluğuna bağlı olarak yılsonuna kadar sürmesi planlandı.

Büyük bir kültür mirasına sahip çıkılması Adana’nın tarihi zenginliklerinin insanlığın istifadesine sunulması nedeniyle başta Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik olmak üzere, emeği geçenlere teşekkür ediyor, kazı çalışmalarının hayırlı olmasını diliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner640