Mimarlar “Sinan” Balosunda buluştu

Mimarlar Odası Başkanı Bekir Kamışlı, Türkiye yeryüzünün en köklü uygarlık birikimlerine sahip olmasına rağmen, özellikle kentleşme ve yapılaşma sürecini bu niteliğine yakışmayan bir kimlik erozyonu içinde yaşadığını söyledi

Mimarlar “Sinan” Balosunda buluştu

Ölümünün 425. Yıldönümünde ünlü Mimar Koca Sinan Adana’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle anıldı.

Mimarlar Odası Adana Şubesi Mimar Sinan’a saygı çerçevesinde

düzenlenen  MimarlarDayanışma Gecesinde Adanalı mimarlar Otel Ekici Garden balo salonunda bir araya geldi. Geniş bir mimar katılımı ile gerçekleşen gecede, gecenin açılış konuşmasını yapanMimarlar Odası Adana Şube Başkanı Bekir Kamışlı, her yıl olduğu gibi bu yıl da 9 Nisan’da dünyaca ünlü mimar Koca Sinan’ın 425. ölüm yıl dönümünde bir hafta süreyle çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Mimarlık mesleğinin ve meslek odalarının ağır saldırılar altında olduğunu, ülke genelinde ve Adana özelinde de mimarlık mesleğinin dışlanmaya çalışıldığını, kentlerimizin yağma düzenine terk edildiğini ifade eden Kamışlı, “Gidişe karşı çıkan Mimarlar Odasını engel olarak gören zihniyetler örgütlü yapımızı hedef almaktan çekinmemektedir. Tüm bu baskıları ve yok etme politikalarını mimarların örgütlü tek yapısı olan meslek odamızın şemsiyesi altında birlik, beraberlik ve dayanışma ruhuyla aşacağız” dedi.

 

Kamışlı konuşmasında şöyle dedi:

“Türkiye yeryüzünün en köklü uygarlık birikimlerine sahip olmasına rağmen, özellikle kentleşme ve yapılaşma sürecini bu niteliğine yakışmayan bir kimlik erozyonu içinde yaşamaktadır. Ülkemizde yerleşim ve gelişme alanlarında mimarlıktan yoksun biçimlenmeler ve kullanımların yarattığı mekânsal yozlaşmalar, toplumsal ve kültürel erozyonlar karşısında kalıcı sürdürülebilir, kimlikli ve çağdaş bir çevrenin yurt düzeyinde temel imar ve kentleşme hedefi olmasının sağlanması, Türkiye’mizin de kendine özgü koşulları ile evrenselliği yaşamasını içerecek nitelikte bir planlama kentleşme ve konut politikasının oluşturulması gerekmektedir.”

Gecenin geç saatlerine kadar süren mimarların dayanışma gecesinde mimarlar gönüllerince eğlendiler.  

      

 
Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2013, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz