Seyhan'a doğal yaşam alanı

Seyhan Belediyesi ve Adana Lions Kulübü işbirliği ile Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunan Pınar Mahallesi’ne doğal yaşam alanı park yapılıyor.

Seyhan'a doğal yaşam alanı

banner625
Parkın en büyük özelliği ise sokak canlılarında kullanımına açık olması… 300 kuş yuvası bulunacak parkın havuzları kedi ve köpek gibi sokak canlılarının su içmeleri için uygun hale getirilecek.

KUŞLAR KLİMALARA YUVA YAPMASIN DİYE PARK YAPTIRIYOR

Seyhan Belediyesi ve Adana Lions Kulübü işbirliği ile Pınar Mahallesi’ne sokak canlıları da düşünülerek doğal bir yaşam alanı yapılıyor. Pınar Mahallesi’nde oturan Adana Lions Kulübü üyesi Can Kaya, bir sabah kalktığında klimasının dış ünitesine kuşların yuva yaptığını gördü. Kuşları yuvalarından etmek istemeyen Kaya, evinin önündeki boş araziye park yapma kararı aldı. Parkın insanlar gibi sokak canlılarının da kullanabilmesi gerektiğini düşünen Can Kaya, hemen bir proje çizdirerek projesini Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile paylaştı. Başkan Zeydan Karalar’ın da onay vermesi ile Seyhan Belediyesi ve Adana Lions Kulübü işbirliği ile içerisinde 300 kuş yuvası bulunan parkın yapılmasına karar verildi.  3 bin 200 metre kare alana kurulacak doğal yaşam alanında Kedi-köpek gibi sokak canlılarının da su ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri havuzlar yapılacak. Ayrıca parkın havuzundaki sular kanalizasyonlara atılmayarak parkın çimlerinin ve ağaçlarının sulanmasında kullanılacak.

“BAŞKAN KARALAR, PROJEMİZE BİZDEN DAHA SICAK YAKLAŞTI”

Proje için birde komite kuran Adana Lions Kulübü üyesi Can Kaya, ürettiği projenin Seyhan Belediye Başkanı tarafından kabul görüp hemen uygulamaya konmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Kaya, “Balkonumda otururken kuşların klimalarımın dış ünitesine kuşların yuva yaptığını gördüm. Kuşların orada klima gürültüsü ile yaşam mücadelesi vermesi beni çok üzdü. Bende hemen evimin önünde bulunan mülkiyeti Milli Emlak‘a ait boş bir araziye Adana Lions Kulübü ile birlikte hayvanların yararlanabileceği bir yaşam alanı yapmak için kolları sıvardım.  Arkadaşlarımızla birlikte geliştirdiğimiz projeyi Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile bizzat paylaştım. Benim yaşadığım heyecanın aynısını sayın başkanda da gördüm. Birlikte projeyi hayata geçirme kararı aldık. Yapacağımız alan sadece insanla değil sokak canlılarına da hizmet verecek. Yazın Adana’nın sıcağında susuz kalan kedi-köpek gibi sokak canlıları burada en doğal ihtiyaçlarından su ihtiyaçlarını karşılayacak. Aynı zamanda 300 adet kuş yuvası bulunacak paraka gelecek kuşlar klimalarda yaşam mücadelesi vermeyecek. Havuzlarda kullanılan su kanalizasyona tahliye edilmeyip parkın içerisindeki ağaçların sulanmasında kullanılacak” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz