Seyhan'da "Engelli bireylerle iletişim" semineri

Hayatın her alanında, toplumun her kesimine ulaşmaya gayret gösteren Seyhan Belediyesi çalışanlarının engelli bireylerle daha iyi iletişim kurabilmeleri, sorunları daha iyi anlayıp daha hızlı çözebilmeleri için bir dizi eğitim çalışması başlattı

Seyhan'da "Engelli bireylerle iletişim" semineri
banner560

 Belediye personellerinden ilk olarak özellikle dış birimlerde halkla daha çok temasta bulunan müdürlük personelleri ile yapılan çalışmada “Engelli bireylerle nasıl daha iyi iletişim kurulur?” konulu eğitim verildi. İlk olarak Zabıta Müdürlüğü memurlarına yönelik olan eğitimleri 2013 yılında Birleşmiş Milletler tarafından dünyaya ilham veren 10 gönüllü arasında gösterilen Celal Karadoğan gönüllü olarak veriyor.

EĞİTİMLERE BAŞKAN KARALAR’DA KATILDI

Eğitim çalışmalarına bizzat katılan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, bu eğitimleri önemsediğini belirterek engelli bireylerle iletişimin çok önemli olduğunu söyledi. Başkan Karalar, “Biz göreve geldiğimizden bu yana engelli vatandaşlarımızı önemsiyoruz. Zaten öylede olması gerekli…  Adana’da yaşayan engelli vatandaş sayısı diğer illere oranla daha fazla. Birde bu işin istismar boyutu var. Engelli vatandaşlarımız adına sokakta kalem satarak, gazete satarak kazanç sağlamaya çalışanlar var. Bunlar engelli vatandaşların adını kullanarak bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Bizler engelli vatandaşların istismar edilmesine karşıyız. Bunların önüne geçeceğiz. Aynı zamanda engelli vatandaşlarımızla daha iyi iletişim kurup sorunlarını çözme konusunda yardımcı olacağız. Bu bizim en temel görevlerimizden bir tanesidir” şeklinde konuştu

ENGELLİLERE YÖNELİK İNSAN HAKLARI İHLALLERİ VE İSTİSMARLARI

Engelli bireylerin yaşadığı insan hakları ihlalleri ve istismarlarına vurgu yapan Celal Kadradoğan, bu anlamda belediyelerde en büyük görevin belediyelerin insanlarla en çok muhatap olan birimi Zabıta Müdürlüklerine düştüğünü söyledi. Karadoğan, “Diğer birimlerden ayrı olarak zabıta personeli engelli vatandaşlar için bir hayli kritiktir. Son yıllarda bir sektör haline dönüşen sokaklarda engelliler adına dergi, kalem vb. satışı engelli bireylerin ve ailelerinin tüm çabasına rağmen önlenememektedir. Engellilerin bu yolla istismarı tüm Türkiye genelinde büyük bir sorundur. Seyhan Belediyesi bu konuda zabıtalarını eğiterek engelli vatandaşların istismarının önlenmesi için çok büyük bir adım atmıştır” ifadelerine yer verdi.


EŞLİ, EĞİTİM ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Eğitim öncesi çalışmalar ile ilgili bilgi veren Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Avukat Türkan Eşli, amaçlarının belediyede çalışan tüm personelin engeli bireylere daha iyi iletişim kurmalarını sağlamak olduğunu söyledi. Eşli,“Belediyemizin bir engelli politikası olsun istiyoruz. Bu nedenle karşılaştığımız her türlü engelli bireyle doğru bir dille konuşmayı biliyor olmamız lazım. Nasıl davranmamız gerektiğini, nasıl yaklaşmamız gerektiğini bilmemiz lazım. Kullandığımız dili daha iyi hale getirme adına eğitim semineri düzenliyoruz.  Sokaklarda insanlarla ilk muhatap olanlar sizlersiniz, belediyenin yüzü sizsiniz. Buradan başlayarak bu eğitim çalışmalarını devam ettireceğiz.  Ardından mimarlarla, mühendislerle derken tüm personelimizi bu konuda eğiteceğiz. Hedefimiz şu; Bu eğitim seminerleri bittiğinde belediyemizin tüm personeli bu konuda eğitilmiş olsun, bu konuda doğru yaklaşım göstermenin yöntemlerini biliyor olsun” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner572