​Sporda Doping ve Madde Bağımlılığı Konferansı

Adana Büyükşehir Belediyesi ve Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu’nun (DUMESF) birlikte düzenlediği “Sporda Doping ve Madde Bağımlılığı Konferansı” Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirildi.

​Sporda Doping ve Madde Bağımlılığı Konferansı

Yoğun ilgi gören konferansı veren Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu Başkanı Kaya Muzaffer Ilıcak, ‘‘Gençlerimiz bonzai ile kafa yapıp eğlendiğini sanıyor. Oysa hayatlarının kumarını oynuyorlar. Ülkemizde bonzai kullanım yaşı 8’e kadar düştü. Bu konunun üzerinde aileler, yerel ve merkezi yönetimler hassasiyetle durmalı. Aileler çocukları ile daha fazla zaman geçirmeli, çocuklarından aile sevgisini eksik etmemeliler ’’ dedi.

SPOR, UYUŞTURUCUYLA MÜCADELENİN ÇOK ETKİLİ BİR YÖNTEMİ

Ülkelerin uzun süredir uyuşturucu ve madde bağımlığıyla mücadele ettiğini hatırlatan Ilıcak ‘‘Bize göre uyuşturucu ile mücadelede tek çare spor. Spor, genç jenerasyonumuzun geleceğinde önemli bir yer tutmaktadır. Dünyada spor alanında uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara karşı mücadele eden tek federasyonuz. Çocuklarımızı ve gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutarak, onları spora yönlendirip başarılı bireyler olmasını amaçlıyoruz’’ diye konuştu.


ÇOCUKLARIMIZI UYUŞTURUCU TUZAĞINDAN KORUMAK ZORUNDAYIZ

banner625
Bonzai kullanımının küçük yaşlara kadar düştüğünü vurgulayan Ilıcak şunları söyledi: “Çocuklarımızı uyuşturucu tuzağından korumak zorundayız. Gençlerimizi zehirlemeyi hedefleyen kötü amaçlı bir insan grubu var. Bonzai, anlık ölümlere sebep olan, tek kullanımda bile ölüm riski yüzde 99 olan bir zehirdir. ‘Bir kereden bir şey olmaz’ derseniz kendinizi aldatırsınız . Bir şey olur, hayatınızı kaybedebilirsiniz.”

OKUMANIN BİLİNÇLENMEDE ÖNEMİ BÜYÜK

Kitap okumanın da uyuşturucudan uzak kalmanın yollarından biri olduğunu söyleyen Ilıcak, şöyle devam etti: ‘‘Okul çağındaki çocuklarımız okul zamanında boş zamanları olmadan ders çalışıyorlar. Çocuklarımız boş zamanlarında kitap okumalılar. Kitap okumak da uyuşturucu ile mücadelede önemli bir yer tutuyor.’’  

ÖDÜLE ENDEKSLİ BAŞARI DOPİNGE YÖNLENDİREBİLİYOR

Son yıllarda doping kullanımındaki artışın da altını çizen Ilıcak, ‘‘Ödül miktarındaki artış, antrenör ve sporcu ailelerini bilerek veya bilmeyerek ödüle endeksli başarının bir sonucu olarak sporcuları dopinge yöneltiyor. Çocuklarımızı ve gençlerimizi doping kullanımından korumalıyız” dedi.

Konferansın ardından Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu Başkanı Kaya Muzaffer Ilıcak’a Adana Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Daire Başkanlığı Spor Hizmetleri Şube Müdürü ve Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu İl Başkanı Kadir Gül tarafından plaket verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner669

cyberturk.biz