Valilik'ten “rozet“ tartışmasıyla ilgili açıklama

Adana Valiliği Cumhuriyet Bayramı Çelekt töreni sırasında yaşanan olayla ilgili açıklama yaptı.

Valilik'ten “rozet“ tartışmasıyla ilgili açıklamabanner625

 Adana Valiliğince yapılan açıklama şöyle;
 Cumhuriyet Bayramı Çelenk Koyma Tören Alanına Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığında çalışan iki personel tarafından ekli fotoğrafta da görüldüğü gibi, üzerinde "Bu Şehir İçin Yapacak Daha Çok İşimiz Var. Zihni ALDIRMAZ" yazılı pankart bulunan stant getirilip kurulması ve burada yine üzerinde "Zihni ALDIRMAZ Büyükşehir Belediye Başkanı" ibareli karton üzerine iliştirilmiş Bayrak Rozeti dağıtılacağının öğrenilmesi üzerine güvenlik kuvvetleri tarafından, tören programında olmaması ve tören alanının yerel seçime yönelik propaganda ve kişisel reklam vasıtası olarak kullandırılmaması konusundaki duyarlılıkları sonucunda stant kaldırılmış, dağıtım işinin tören sonrasında yapılması istenilmiştir.

            

Güvenlik kuvvetlerinin bu müdahalesinin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni ALDIRMAZ tarafından Türk Bayrağı dağıtımının engellenmesi şeklinde çarpıtılarak kamuoyuna aktarılması üzerine İl Valisi tarafından; Bayrağımızın ve Atatürkümüzün, Cumhuriyetimizin 76 milyonun ortak değeri olduğu kimsenin, bu kavramları istismar etmemesi, kişisel reklam malzemesi yapmaması konusunda uyarılarda bulunulmuştur. Ancak söz konusu Şahsın hadise çıkartmak, olayı faklı yönlere çekmek, provoke etmek doğrultusunda yaklaşımları sezilince görüşme sonlandırılarak tören programına devam edilmiştir.

            Dağıttıkları Türk Bayrağının kenarına "Zihni Aldırmaz Büyükşehir Belediye Başkan V." yazdıran, Uğur Mumcu Meydanındaki çiçek kulesinin zirvesinden Türk Bayrağını indirip, Belediye logosunu astıran ve bu hareketleri nedeniyle kamuoyunca tepkiyle karşılanan uygulama sahiplerinin, bu sefer rozet dağıtma bahanesiyle kurdukları propaganda standı vesilesiyle bayrak istismarına kalkışmaları samimiyetlerini ve niyetlerini ortaya koymaktadır.

            Töreni müteakip Valiliğimizce törene katılan öğrenci ve öğretmenlerle vatandaşlara 50x75 ebadında bayrak dağıtımı yapılarak, bayrak dağıtımının nasıl yapılması gerektiği gösterilmiştir.

            Bayrağımızın, Şanına ve Şerefine uygun olarak kullanılması, kişisel veya zümresel çıkarlara alet edilmemesi konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesinden taviz verilmeyecektir.

            Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2013, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz