Adana Hekim Meclisi 2. Toplantısı Yapıldı

Adana Tabip Odası Yönetimi sağlık çalışanı ve hekimlere yönelik şiddet ve karşılaşılan mesleki sorunlarına karşı çözüm aramak için kurulan Hekim Meclisi’nin 2.’si Adana Eczacı Odasında gerçekleştirildi.

Adana Hekim Meclisi 2. Toplantısı Yapıldı

Dr. Ali Kemal Azder, Dr. Adem Gündoğan ve Dr. Esra Salman’dan oluşan divan ile 2. Hekim Meclisinin açılış konuşmasını yapan Adana Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, “Her geçen gün sorunlarımız artıyor. Tıp eğitiminden başlayıp, aile hekimleri, acil hekimleri, 2. Basamak ve 3. Basamakta ki arkadaşlarımızdan akademisyenlere kadar çok ciddi sorunlarımız var. Elimizden geldiğince bu sorunları saptayıp çözüm bulmak için yetkili birimlerle çözmeye  çalışıyoruz ama ilk hekim meclisi zamanındaki sorunlarımız hala devam ediyor. Özellikle Sağlıkta Dönüşüm projesinden beri başımızdaki en büyük sorun maalesef şiddet. Hem fiziksel hem psikolojik hem de sözel anlamda içimizi yakıyor”
 
İYİ HEKİMLİK YAPMAK İSTİYORUZ

banner625
Hastalara ayrılan zaman azlığının sorun olduğunu ve iyi hekimlik yapmayı zorlaştırdığını dile getiren Doç. Dr. Ökten, “Biz iyi hekimlik yapmak istiyoruz. Ve bunu önemsiyoruz. Ayrıca Şehir Hastaneleri sağlık çalışanlarına ne getirecek, hala bilmece olarak duruyor. Hukuksuzluğun başını alıp gittiği bir dönemden geçiyoruz. Herhangi bir gerekçe göstermeden işten uzaklaştırılan veya ihraç edilmeler sonucu geçen hafta İzmir'de bir asistan arkadaşımız, önceki günde Ç.Ü. İktisat Fakültesinden bir araştırma görevlisi arkadaşımız intihar etti.  Hekim olarak gelecek kaygısı yaşadığımız gibi ülke anlamında da gelecek kaygısı yaşıyoruz. Bizi tek adamlığa doğru götüren sürece giriyoruz.” Diye konuşan Doç. Dr. Ökten, 1. hekim meclisinde alınan kararlar doğrultusunda hekimlere ve 1. derece yakınlarına özel hastaneler de öncelenmesi ile ilgili yapılan çalışmaları sonuçlandırmak üzre olduklarını, sıfır nüfuslu ASM'ler için Halk Sağlığı Müdürlüğü, yoğun çalışma, şiddet, geçici görevlendirmeler gibi sorunlarla ilgili olarak KHK Genel Sekreterliği ile görüştüklerini, muayenehanelerde SGK'lı hastalara bakma konusunda provizyon verilmediği için olamayacağının bilgisini vererek bu yıl yapılacak 14 Mart Tıp Haftası etkinliklerine tüm hekimleri davet etti.
 
SORUNLAR BİRAN ÖNCE GİDERİLMELİ
10 Gündem Maddesinden oluşan 2. Hekim Meclisinde tek tek söz alan hekimler, yaşadıkları sıkıntı ve sorunları dile getirerek çözüm önerilerinde bulunulmasının ardından söz alan Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, Adana Tabip Odası olarak, uygulanan sağlık politikalarına, sağlıkta performansa, polikliniklerde her gün 100-150 hasta bakmaya, sağlık çalışanlarına şiddete, geçici görevlendirmelere, şehir hastanelerinde çalışanlar açısından oluşabilecek belirsizliklere, KHK ile işten uzaklaştırma ve ihraçlara, sağlıkta taşeronlaştırmaya, tıp ve asistan eğitimindeki yetersizliklere ‘hayır’ diyerek bu sorunların biran önce giderilmesi için ilgilileri göreve davet etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz