Dt. Fatih Güler, “Titanyum implant kanser yapmaz”

Son günlerde bazı yayın organlarında ‘İmplant kanser ve kemik erimesi yapıyor’ söylemlerine Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler’den sert tepki geldi. Dt. Güler, “Titanyum implant doku dostudur. Ne kanser ne de kemik erimesi yapmaz” dedi.

Dt. Fatih Güler, “Titanyum implant kanser yapmaz”
banner560

İmplant tedavisinin Türkiye’de uzun dönemdir kullanıldığını ifade eden Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, yaptığı açıklamada “’Sahte implant’ diye bir şey ben duymadım. Kaçak yolla getirilen implantlar olabilir diye düşünüyorum. İmplantlar(diş kökü) titanyum’dan yapılmaktadır. Titanyumla ilgili hiçbir kanser vakasına rastlanmamıştır. Titanyum sadece implantta değil, ortopedide de yoğun kullanılan bir metaldır. Doku dostu bir maddedir. Bu konularda Diş Hekimliği Fakültelerindeki Çene Cerrahi kürsülerinden gerekli bilgiler alınabilir. Bizler ve oda üyelerimiz üzerinde barkodu olan, ithalat izni  veya yerli üretim izni olan Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlandırılmış, denetimi yapılmış ürünler kullanmaktayız”

SAHTE DİŞÇİLERDEN UZAK DURUN

banner595
Oda ve TDB olarak düzenledikleri seminer, konferans ve bilimsel toplantılarda Diş Hekimi meslektaşlarına gerekli eğitimlerin verildiğini, diş hekimlerinin sürekli olarak kendilerini yenilediğinide söyleyen Başkan Dt. Fatih Güler, “Diş Hekimi muayenehaneleri, poliklinikler ve ADSM’ler Sağlık Bakanlığı tarafından rutin(düzenli) denetlenmektedir. Yapılan işlemlerle ilgili protokol defterleri incelenmekte, ağız diş sağlığında kullandığımız malzemelerin girdisine çıktısına bakılmaktadır. İmplant yaptıracak hastalarımızın telaşa kapılmasına hiç gerek yoktur. Kanser olurum diye düşünmesinler. Sahte dişçi tabir edilen yerlerden uzak dursunlar. Oda olarak biz bu işin sonuna kadar arkasındayız. Kemik problemi olan bir hastanın doğal dişinde oluşacak problem implant çevresinde de olabilir. “İmplant kemik erimesine neden oluyor” söylemleri de doğru değildir. Bilimsel nedenlere dayanmadan “İmplant kanser yapıyor” diyen kişileri de buradan kınıyorum.” Diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner591

banner580