Dt. Güler, “Diş Hekimleri son teknolojiyi kullanıyor”

Adana Diş Hekimleri Odası ve TDB Akademi birlikteliğiyle “Dijital Diş Hekimliği” konferansı verildi.

Dt. Güler, “Diş Hekimleri son teknolojiyi kullanıyor”

Konferansa Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalından Prof. Dr. Kıvanç Kamburoğlu konuşmacı olarak katıldı.

DT. FATİH GÜLER, “MESLEĞİMİZ DİJİTALLEŞTİ”

banner625
Sürekli bilimsel toplantılar yaparak bilgilerini güncellediklerini, bu yüzden diş hekimlerinin çoğunun son teknolojiyi iyi kullandığını söyleyen Adana Diş Hekimleri Odası Dt. Fatih Güler, “Globalleşme ile birlikte teknoloji ve hız hayatımıza daha çok giriyor. Diş Hekimliği de diğer bütün meslek dalları gibi daha çok dijitalleşti. Bizlerden daha az seansta, daha hızlı ve konforlu tedaviler beklenir oldu. Her zaman savunduğumuz mezuniyet sonrası eğitim burada devreye giriyor. Röntgen analizleriyle teşhis koyma yoluna gidiyoruz. 3 boyutlu görüntüleme sistemleri ile dental tomoğrafinin daha kolay ulaşılabilir hale gelmesi hastalarımızın memnuniyeti açısından daha iyi oldu. Dijital görüntülemeyle hastalarımıza daha doğru ve nitelikli tedavi sağlayabiliyoruz. Özellikle implant uygulamalarında bizim en büyük yardımcımız olmaya başladı. Biliyorsunuz önceleri dişin filmi çekilir banyosu yapılırdı. Bu yöntemle vakit kaybından dolayı hastaların tadavi süresi çok uzardı. Ama dijital görüntülenen dişler direk bilgisayar ekranımıza düşüyor. Biz diş hekimlerine kolaylık sağladığı gibi hastalarımızın tercih sebebi oluyor. Bu gün dijital dental teknolojileri ve materyalleri takip ederek, güncel tedavi tekniklerini ve prosedürlerini öğreneceğiz. Bu anlamda bilgilerini bizlerle paylaşacak olan Ağız Diş ve Çene Radyolojisi Profesörü Kıvanç Kamburoğlu’na şimdiden teşekkür ediyorum.” Dedi.


PROF. DR. KIVANÇ KAMBUROĞLU “HASTAYA DAHA AZ RADYASYON VERİLİYOR”

Son yıllarda, birçok diş hekimi konvansiyonel radyografi sistemlerini dijital görüntüleme sistemleri ile değiştirmekte olduğunu açıklayan Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalından Prof. Dr. Kıvanç Kamburoğlu, yaptığı konuşmada “Günümüzde birçok dijital radyografi sistemleri piyasada bulunmaktadır. Gerçek zamanlı görüntüler solid-state dedektörler olan CCD (charge coupled device) ya da CMOS (complementary metal oxide semiconductor) ile elde edilir. Diğer bir alternatif teknoloji ise görüntü oluşturmak amacıyla fosfor plakları kullanan PSP (photostimulable phosphor plate) sistemleridir. Dijital sistemler sayesinde filmden daha kısa sürede ve hastaya daha az radyasyon verilerek dijital görüntüler oluşturulduğu gibi bu görüntüler geliştirilebilir, dijital ortamda saklanabilir ve transfer edilebilir. Bunlara ilaveten, hasta eğitimi daha iyi yapılabilir ve hekimin son model teknoloji kullanması hastaların gözündeki hekim algılamasını olumlu yönde etkilemektedir.” Diye konuştu.

Konuşmaların ardından soru cevaba geçildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz