Dünya ilk yardım günü

Dünya İlk Yardım Günü’nün konusu bu yıl ‘ev kazaları’ olarak belirlendi. Türkmenbaşı Tıp Merkezi Acil Hekimi Dr. Bahar Gül, ölümlü kazaların yaklaşık yüzde 25’inin en güvenli saydığımız evlerimizde gerçekleştiğini açıkladı.

Dünya ilk yardım günü

Dünya İlk Yardım Günü nedeniyle açıklama yapan Dr. Gül, kazalarda ve yaralanmalarda ilk yardımın önemine vurgu yaparak ilk yardımın tanımını şu şekilde açıkladı;
“İlk yardım herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde tıbbi araç-gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalar şeklinde tanımlanmaktadır.” 

banner625
“BU YILIN KONUSU EV KAZALARI.” 
Hayati tehlikenin ortadan kaldırılması, hasta ya da yaralının yaşamsal fonksiyonlarını sürdürmesi, durumun kötüleşmesinin önlenmesi ve iyileşmesinin kolaylaşmasının ilk yardımın öncelikli amaçları olduğuna değinen Türkmenbaşı Tıp Merkezi Acil Hekimi Dr. Bahar Gül açıklamasına şöyle devam etti;
“Dünya ilk yardım günü her yıl Eylül ayının ikinci haftasında, her yıl uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu tarafından belirlenen tema doğrultusunda, toplumda ilk yardımın hayatı nasıl kurtardığına ilişkin farkındalığın arttırılmasını amaçlayan etkinliklerle kutlanmaktadır.  İlk yardım ile ilgili basit uygulamaların hayat kurtardığının ve her bireyin ilk yardım öğrenmek ve hayat kurtarmak için yeterli potansiyele sahip olduğunun halk tarafından fark edilmesini sağlayarak, ilk yardım öğrenmeye teşvik etmek, ilk yardım uygulamasının ne kadar basit olduğunu göstermek, ilk yardım hizmetleri konusunda herkesin sorumluluk taşıması ile ilgili olarak toplumsal bilinç oluşturmak ve ilk yardım gönüllüsü sayısını arttırmak, Dünya İlk Yardım Günü etkinliklerinin amaçları arasında yer almaktadır.  Bu yılın konusu ev kazaları olarak belirlenmiştir. Ölümlü kazaların yaklaşık yüzde 25’inin en güvenli saydığımız evlerimizde gerçekleştiğini hatırlatmak isterim.”
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz