Havalar soğuyunca cilde dikkat!

Hava sıcaklıklarındaki düşüş, birçok hastalığa kapı aralarken, cildi de yıpratarak olumsuz etkiliyor. Ancak doğru bakım ve uygun ürünlerle, cildi sağlıklı tutmak mümkün

Havalar soğuyunca cilde dikkat!

banner625
Dermatoloji Uzmanı Dr. Neslihan Dönmez, sonbaharla birlikte havaların soğumaya başlamasının, cildi yıpratıcı etki gösterdiğini ancak buna karşı alınabilecek önlemler bulunduğunu söyledi. Medical Park Tarsus Hastanesi’nde görev yapan Dermatoloji Uzm. Dr. Neslihan Dönmez, “Kış aylarında cildimizin nemiyle ilgili olarak öncelikle ‘kurumayı önlemek’ geliyor. Bunun için, her cilt tipine uygun farklı yıkama ürünleri kullanmak gerekiyor. Örneğin cilt yapısı ‘kuru’ olan kişilerin sabun, jel, köpük gibi deriyi kurutabilen ürünlerden uzak durmasını öneriyoruz” dedi.

ANİ SICAKLIK DEĞİŞİMİNE DİKKAT

Uzm. Dr. Neslihan Dönmez, cildi sonbaharda canlı tutmaya yönelik olarak sıcaktan soğuğa ve soğuktan sıcağa ani geçişlerden kaçınmanın da önemli olduğunu kaydetti. Banyo sonrasında henüz daha cilt tam kurumamışken cilt yapısına uygun nemlendirici kullanılmasını öneren Uzm. Dr. Dönmez, “Gün içinde el ve yüz bölgesine nemlendirici sürme işlemini tekrar etmek diğer önlemler arasında yer alıyor. Bunların haricinde dermapen ve mezoterapi ile hyluronik asit ve somon DNA içeren solüsyonların uygulanması da hem cilde kaybettiği nemi geri kazandıracak, hem de gençleştirici etki gösterecektir” diye konuştu.


SU İÇMEK CİLDE FAYDALI

Uzm. Dr. Neslihan Dönmez’in verdiği bilgilere göre, cildin nem dengesine katkı sağlamak amacıyla günlük ortalama 1,5-2 litre su içmek gerekiyor. Ayrıca sigara içilen alanlardan uzak durmak, kapatıcı ürünler (fondotön, pudra, BB krem, CC krem vb) kullanmamak da önemli. Bu önlemlere ek olarak Qoenzim Q 10 ve haluronik asit içeren besin takviyeleri kullanmanın mümkün olduğunu belirten Uzm. Dr. Dönmez şöyle devam etti: “Ancak oral yoldan alınan bu takviyelerin deri üzerindeki etkisi henüz kesin olarak bilinmiyor. Öte yandan, hiç makyaj yapmamak daha iyi ancak mutlaka makyaj yapmak gerekiyorsa gün sonunda temizlemek şart. Genç yaştaki kişiler için, anti-aging ürünler yerine cilt yapısına uygun nemlendirici kullanmalarını öneriyoruz. 30 yaş ve sonrasında hyaluronik asit ve C vitamini içeren kremler kullanılmalı.”

ELLERİ İHMAL ETMEYİN

Uzm. Dr. Neslihan Dönmez, ellerle ilgili olarak ise şu önerilerde bulunuyor: “Ellerimizin sağlığı için öncelikle kimyasal maddelerle teması en aza indirilmeli. Islak mendil veya kolonyalı mendil kullanılmamalı. Bu ürünler hem deriyi gereksiz yere kurutur hem de hassaslaştırarak gezema oluşma riskini artırır. Sabun tercih ederken sıvı değil kalıp sabunlara yönelmek daha sağlıklı. Bulaşık yıkamak, makineye bulaşık dizmek, lavabo temizlemek gibi ev işleriyle uğraşırken, mutlaka içi pamuklu temizlik eldiveni kullanılmalı. Elleri temizleyici ürünlerin içindeki kimyasallardan da korumak çok önemli. Kış aylarında dışarı çıkarken mutlaka eldiven takılmalı ve en önemlisi doktorun önerdiği uygun ürünle sık sık eller nemlendirilerek ellerin bakımı ihmal 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz