Köy okulu öğrencileri doğru beslenmeyi biliyor

Tarsus’un Alifakı Mahallesi İlkokulu öğrencileri, ‘doğru beslenme’ hakkındaki bilgileriyle, kendilerine eğitim veren Diyetisyen Ayşe Şahika Karagöz’ü şaşırttı

Köy okulu öğrencileri doğru beslenmeyi biliyor
banner560
 Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Alifakı Mahallesi’nde ilkokul öğrencilerine, Diyabet Haftası etkinlikleri kapsamında Medical Park Tarsus Hastanesi’nde görevli Diyetisyen Ayşe Şahika Karagöz beslenme eğitimi verdi. Konuya hakim oldukları anlaşılan minikler, ilginç sorularıyla Karagöz’ü şaşırttı. İlkokul öğrencileri, fast food’un zararını bildikleri halde vazgeçememekten yakındı.
 
HASTALIKLARDAN KORUNUN
Yaklaşık 40 öğrencinin katıldığı eğitimde Diyetisyen Ayşe Şahika Karagöz çocuklara dengeli ve doğru beslenmeyi anlatırken, “Şimdi edineceğiniz beslenme alışkanlıkları, sizi ileride başta diyabet olmak üzere birçok önemli hastalıktan koruyacaktır” dedi. Obezitenin artık çocuklar arasında da görüldüğünü belirten Diyetisyen Ayşe Şahika Karagöz, bunun önüne geçmek için özellikle fast food beslenmeden uzak durulması gerektiğini söyledi.
banner595
 
FAST FOODDAN VAZGEÇEMİYORUZ
Çocukların beslenmeyle ilgili bilgilerini ölçmeye yönelik sorular soran Ayşe Şahika Karagöz, neredeyse yetişkinler kadar konuya hakim olduklarını gördü. Çocuklar ise hangi gıdanın hangi sıklıkla tüketilmesi gerektiği ve faydalı olanların çok tüketilmesinin zararı olup olmadığıyla ilgili ilginç sorular sordu. Çocuklar diğer yandan fast food gıdaların zararını bildiklerini ama bir türlü vazgeçemediklerini belirtti. Diyetisyen Karagöz, bunun üzerine çocuklara “Az olmak kaydıyla, evde yapılmış hamburger ve pizza yiyebilirsiniz. Yanında ayran veya taze sıkılmış meyve suyu içebilirsiniz” dedi.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner591

banner580