Prof. Dr. Hilal, “Şehir Hastanesi’nde sorunlar hala çözülemedi”

Adana Tabip Odası ile SES yöneticileri yaptıkları açıklamada; Türkiye sağlık sisteminin uzun süredir, birçok kamu hizmeti alanında olduğu gibi neoliberal politikalar doğrultusunda piyasalaştırılmakta olduğunu, bir kamu-özel ortaklığı modeli olarak devreye giren şehir hastanelerinin bu dönüşümün en son ve en kapsamlı halkası olduğunu belirterek yaşanan sorunların halen çözülemediğini söylediler.

Prof. Dr. Hilal, “Şehir Hastanesi’nde sorunlar hala çözülemedi”

CHP Adana Milletvekilleri Orhan Sümer, Müzeyyen Şevkin, Burhanetin Bulut, 26. Dönem MV İbrahim Özdiş’in yanı sıra TMMOB İKK, DİSK, KESK, İHD başkan ve üyelerinin destek verdiği Adana Tabip Odası ile SES’in ortak düzenlediği açıklamada metni okuyan Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, Adana Şehir Hastanesi’nin"ben yaptım oldu" mantığı ile yapıldığını, aradan bir yıl geçmesine rağmen yaşanan sorunların çözülemediğini söyledi.

Şehir hastaneleri projelerinin “kamu”yla tek ilişkisi, hazine arazilerinin üzerinde yükselmesi ve 25 yıl boyunca kamunun 'milyarlarca dolarlık' kira ödeyecek olması olduğunu ifade eden Başkan Prof. Dr. Hilal, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Kalkınma Bakanlığı’nın 2016 yılı raporuna göre, yapımına başlanmış 18 şehir hastanesinin toplam yatırım tutarı 10.5 milyar ABD doları, 25 yılda devlet tarafından şirketlere ödenecek toplam kira tutarı ise 30.2 milyar ABD Dolarıdır. Bugüne kadar şehir hastanelerine harcanan miktar ve daha ne kadar harcanacağı  “ticari sır” gerekçesiyle açıklanmamaktadır. Şehir hastanelerindeki şirketlere olan ödemelerin Dolar mı? TL mi? üzerinden yapılacağı da açıklanmamıştır.”

ADANA ŞEHİR HASTANESİNİN ADANA SAĞLIĞINA  ETKİLERİ

“Mevcut hastanelerin yatak kapasiteleri azaltılmış, toplamda Adana’daki yatak sayısı neredeyse değişmemiştir. Hastanelerde yapılan tespitler şunlardır.;

1 - Önceden 150 yatak ve 5 servisi olan Meydan Çocuk  Hastanesinde bugün 50 yatak vardır ve 15 hemşire çalışmaktadır.

2 - 250 yataklı Marsa Doğum Hastanesi 50 yatağa düşürülmüştür. Her gün ortalama 30 normal doğum, 20 sezaryen yapılmaktadır.

3 - Adana Yüreğir Devlet Hastanesi eski TOKİ Numune Hastanesinin yerine 750 yataktan 400’e düşürülerek açılmıştır.

4 - Dr. Aşkım Tüfekçi Hastanesi 800 yataktan 300 yatağa düşürülmüş. O bölgede başka hastane kalmadığı için özellikle acil servisine çok fazla sayıda hasta gelmesi hekim ve sağlık çalışanlarını çok zor durumda bırakmaktadır. Bunun sonucunda şiddet olayları artmıştır. Servislerde ise Uzman hekimler ise yatak sayısı çok azaldığı için gerekli olan girişimleri yapabilmek için uzun sürelere randevu vermektedirler. 

banner625
5 - Askeri Hastanenin, Karşıyaka’daki Adana Devlet Hastanesinin  ve Adana Numune Hastanesinin arazilerinin ne olacağı konusunda herhangi bir bilgi verilmemektedir.

6 - Planlandığı belirtilen 150 yataklı Yeşil Oba Devlet Hastanesi ve 100 yataklı Karşıyaka Devlet Hastanesinin ne zaman yapılacağı belli değildir.

7 - Bahsi geçen tüm hastanelerde hemşire ve sağlık personeli sayısı yetersizdir. Sağlıkçıların performans-döner ve nöbet paralarının ödenmesinde sorunlar vardır. 

ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ

Başkan Prof. Dr. Hilal, çözüm önerilerini şu şekilde sıraladı;

1 - Şehir Hastaneleri artan döviz kurları da göz önüne alındığında Sağlık Bakanlığına devredilmelidir.

2 - Adana Şehir ve diğer hastanelerinde hemşire, sekreter, personel ve güvenlik sorunu acilen çözülmelidir. Bunun için kadro sayıları artırılmalıdır.

3 - Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından eğitim görevlilerine kadro verilmesi konusundaki çifte standart ve mağduriyetler ortadan kaldırılmalıdır.

4 - Hastanelerde hekimlerin polikliniklerde hemşiresiz veya sekretersiz çalışmalarına son verilmeli, her polikliniğe bir sağlık çalışanı verilmelidir.

5 - Her hastanede hekim, hemşire ve diğer sağlık çalışanlarına daha iyi çalışma koşulları sağlanmalı ve performanslarına bakılmaksızın üst düzeyde döner sermaye hakları verilmelidir.

6 - Hastanelerde yaşanan şikâyet ve şiddet hekim ve sağlık çalışanlarından değil sağlık sisteminin kötü yönetilmesinden kaynaklanmaktadır. Bunun için başta aciller olmak üzere daha insani çalışma koşulları sağlanmalıdır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz