Gürsel Fırat “Derviş”le izleyici karşısında

Adanalı Tiyatro Sanatçısı Gürsel Fırat’ın, 5 yıldır Türkiye genelinde dolaşan “Derviş” adlı oyunu tekrardan Adana’da sahneleyecek. Sanatçı Gürsel Fırat, Adana’da, tek kişilik oyunu ile izleyici karşısına çıkacak.

Gürsel Fırat “Derviş”le izleyici karşısında
banner560


 “Seni Anlatabilmek Seni” adlı oyunda özü ve sözü bir olan, yol gösterici ve ışık kaynağı “Bir Bilge Derviş”in gözüyle dünyaya bakılıyor ve onun yüreğinden yükselen şiirler, ağıtlar, türküler ve destanların yanı sıra Yunus, Emre,  Mevlana, Pir Sultan, Nazım Hikmet, Cahit Külebi, Hasan Hüseyin, Ahmet Arif, Aziz Nesin, Orhan Veli gibi şairlerin şiirleri eşliğinde Anadolu insanının Mustafa Kemal'e bir derviş postuyla gidişi anlatıyor.
Gürsel Fırat, ise oyunun davetiyesinin ardında yazan şu satırlarla izleyiciye mesaj veriyor:
 “Eserin olan milli mücadeleyi ve cumhuriyeti  anlamadık, anlatamadık.!
‘Ey sevgili Atatürk, isterdin ki, yurttaşların bağımsız olsun., ilkellikten, bilgisizlikten, onursuzluktan, yoksulluktan, hurafelerden, din ve çıkar sömürücülerinden  kurtulsun, ilerlesin, gelişsin, her alanda kalkınsın, ortaçağdan çıksın, çalışsın ve hayatının güzelliklerini paylaşsın, dilediği  gibi ibadet etsin, huzur içinde yaşasın,  bir daha da Batı’nın kölesi olmasın!
Ama biz senin idealini, başarılarını, halkımıza, gençlerimize anlatmada yetersiz kaldık, özür dileriz senden!’
“Tekkenin garibi yoktur
Garibin tekkesi vardır”
Bu yüzden Mustafa Kemal Atatürk demiştir ki, “Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir.”
 “Derviş” adlı oyun 5 Şubat Pazar günü Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda saat 16.00 Adanalı tiyatroseverler için sahnede olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner573

banner572