“Adana barajları halkındır, özelleştirilemez”

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, TBMM’de halkın malı olan Adana’daki barajların özelleştirilme ve sulama birliklerinin kapatılma girişimlerine karşı

“Adana barajları halkındır, özelleştirilemez”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana’daki barajların özelleştirilme girişimlerinin yanlışlığına işaret etti, çiftçi lehine çalışan sulama birliklerinin kapatılmasına karşı çıktı.
BARAJLAR ÖZELLEŞTİRİLEMEZ

banner625
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gündem dışı söz alan Tümer, çiftçinin can damarı ve halkın malı olan Adana'daki Seyhan, Çatalan, Ceyhan ve Aslantaş barajlarının işletimlerinin özel şirkete devredilme girişimlerinin büyük sorun doğuracağını vurguladı.  Tümer, öz konusu barajların özelleştirme kapsamından çıkarılmasının, bölge çiftçisi adına son derece önem taşıdığını kaydetti.
KAR AMACI OLMAYAN BİRLİKLER KAPATILMAMALI
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, valilikler ile Devlet Su İşleri bölge müdürlükleri tarafından denetlenen ve usulsüzlük tespit edilen sulama birliklerine yasalar çerçevesinde müdahale edilmesi gerektiğini ancak genel bütçeden pay almayan, kâr amacı olmayıp denk bütçe esasına göre gelir-gider dengesi kuran, seçilen yöneticilerin tamamı su kullanıcısı üreticilerden oluşan, edinilen tecrübe, araç parkları ve akıllı sulama yönetimi modeliyle örnek oluşturan sulama birliklerinin kapatılmaması tam aksine güçlendirilmesi gerektiğine işaret eden Tümer, sulamada kullanılan elektrik faturalarındaki KDV ve TRT payının da büyük yük oluşturduğunu söyledi. Tümer, “Çiftçi bu yüklerden kurtulmalıdır. Sorunların çözümü Türk çiftçisi ve tarım sektörü adına büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner669

cyberturk.biz