Barut “Tek adamlık Türkiye’yi felakete götürür”

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut ve Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Karataş’ın köylerinde ‘Hayırlı’ görüşmeler gerçekleştirdi

Barut “Tek adamlık Türkiye’yi felakete götürür”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Örgütü, referandum çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.  İl Başkanı Ayhan Barut, Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Karataş İlçe Başkanı Oben Ersan Aygün, İl Başkan Yardımcısı Yüksel Karaaslan, 18. Dönem Adana Milletvekili ve eski CHP Adana İl Başkanı Sedat Doğan, eski CHP İl Başkanı Akif Kemal Akay ve 25. Dönem Milletvekili Adayı Mustafa Kemal Özkan’la birlikte Karataş’ın Terliksiz, Kırhasan, İsahacılı, Topraklı, Kiremitli, Tabaklar ve Tuzla köylerinde yurttaşlarla bir araya geldi.

16 Nisan’da oylanacak olan anayasa değişikliği teklifinin 18 maddesinin ülkeye vereceği zararları tek tek anlatan CHP’liler, referandumdan HAYIR çıkmasının tüm ülkenin hayrına olduğunu vurguladılar.


“HAYIR ÇIKMAZSA CUMHURİYETİN SADECE ADI KALACAK”

Anayasa değişikliğinin rejimi değiştireceğini ve Cumhuriyetten geriye sadece adının kalacağını dile getiren İl Başkanı Ayhan Barut, Suriye’de, Irak’ta da, Afganistan’da da Cumhuriyet rejiminin olduğuna dikkati çekti.

banner625
“ATATÜRK’ÜN KURDUĞU CUMHURİYET, DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK DEMOKRATİK BİR REJİMDİR”

Barut, “Bu ülkelerin bugün ne durumda olduğu ortada. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyet ise, çağdaş uygarlık seviyesini hedefleyen, laik ve demokratik, hukukun üstünlüğü ilkesini benimseyen, güçler ayrılığına dayalı, denge, denetim mekanizmasını barındıran örnek bir demokratik Cumhuriyettir. Tek adamlığın hüküm sürdüğü sözde Cumhuriyetle yönetilen ülkelerin örnek alması gereken Atatürk Cumhuriyetidir” dedi.


“TEK ADAMLIK TÜRKİYE’Yİ FELAKETE GÖTÜRÜR”

Türkiye Cumhuriyeti’nin bedeller ödenerek, bağımsızlık uğruna canlarını feda eden şehitlerin kanıyla sulanarak kurulduğunun altını çizen Barut, “Tek adamlığa dayalı sözde Cumhuriyet, gerçekte ise başkanlık rejimi bizim genlerimizle uyuşmaz. Denetlenmesi mümkün olmayan, Meclis’i etkisiz ve yetkisiz hale getirilmiş, halkın seçtiği milletvekillerini bankamatikçi yapan, tüm güçleri tek bir kişide toplayan tek adamlık; yani başkanlık rejimi ülkemizi felakete götürür” diye konuştu.


TÜMER: TÜRKİYE 1’DEN BÜYÜKTÜR

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer ise Türkiye’nin tapusunun tek bir kişiye verilemeyeceğini vurguladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş, demokratik ve laik bir düzenle yönetilmesinin önemine işaret eden Tümer, “Türkiye 1’den büyüktür. Çocuklarımızın özgür yarınları için başkanlık sistemine hep birlikte ‘Hayır’ diyoruz. Parti ve kişisel olarak bir beklentimiz yok. Ülkemizin huzuru ve güvenli geleceği için yollardayız. Vatandaşlarımızın her birinin ‘Hayır’ı kendine olacak. Dünyanın değişik ülkelerindeki başkanlık sisteminin o halk üzerinde nasıl bir travma yaşattığını, ülkelerin param parça olduğunu yakın tarihte hep birlikte yaşadık. Aynı travmayı ülkemiz insanının da yaşamasına asla müsaade edemeyiz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz