CHP'li Oya Tekin'den "Kamu yatırımı" eleştirisi

Av. Oya Tekin, Adana’nın işsizlik rakamlarında en üst sıralarda yer aldığını, buna karşılık iktidar partisinin Adana’da kamu yatırımlarında durumunun içler acısı olduğunu söyledi.

CHP'li Oya Tekin'den "Kamu yatırımı" eleştirisi

CHP Milletvekili Adayı Av. Oya Tekin, Adana'nın yoksulluk ve işsizlik sıralamasında en üst sıralarda yer almaya devam ettiğine, iktidar partisinin Adana'da kamu yatırımlarını durdurduğuna dikkat çekti. 

Türkiye İstatistik Kurumu'nun en son yayımlanan gelir ve yaşam koşulları araştırması bölgesel sonuçlarına göre, Adana'nın Türkiye'nin en yoksul ili olduğuna dikkat çeken Tekin, "Her bölge için eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirin yüzde 50'si temelinde hesaplanan yoksulluk sınırına göre, gelire dayalı göreli yoksulluk oranının en yüksek olduğu bölgeler yüzde 15,9 ile Adana" diye konuştu.

Adana'nın işsizlik rakamlarında da en üst sıralarda yer aldığına dikkat çeken Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

banner625
"Türkiye'de son yılların işsizlik şampiyonu Adana'nın verileri listelerin başını çekiyor. Türkiye'de en fazla işsizlik oranına sahip kent olan Adana, tasfiye olunacak alacaklar listesinde bireysel kredilerde yüzde 8.8 ile zirveye yerleşti. Adana kredi kartı borcunda da, ne yazık ki liderliği elden bırakmadı. Adana yüzde 17.8 ile bireysel kredi kartı risk oranıyla en yüksek 10 il arasında birinci."

İktidar partisinin, Adana'da kamu yatırımlarını durdurduğuna dikkat çeken Tekin, "Programına alınan kamu yatırımlarının 2018’de illere göre dağılımına bakıldığında, Adana'nın durumu, aldığı 341 milyon 337 bin liralık kamu yatırımı büyüklüğüyle 81 il içinde içler acısı bir durumda. 2018’de her bir Adanalıya düşen kamu yatırımı 154 lira oldu, bu yatırım tutarıyla Adana 81 il içinde 70’inci sırada. Adana toplam kamu yatırımlarının sadece binde 36’sını alabilmektedir" ifadelerini kullandı. 

CHP Adana Milletvekili Adayı Av. Oya Tekin, seçim çalışmalarını Yüreğir İlçesi Yunusoğlu,  Solaklı, Doğankent, Havutlu mahallelerinde sürdürdü, “CHP iktidarında neler yapacağımızı anlatıyoruz. 24 Haziran’da daha huzurlu, daha refah bir Türkiye için adım atacağız.”dedi.

Seçim çalışmalarına CHP İl Başkanı Emrah Kozay, milletvekili adayları Ayhan Barut , Orhan Sümer, Burhanettin Bulut, Müzeyyen Şevkin, Bülent Öğrü, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin , Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar da katıldı. Av. Oya Tekin,  Şehit Kara Pilot Yüzbaşı Serhat Sığınak Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'ni de ziyaret etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner654

cyberturk.biz