CHP, ‘Veysi Kanat’ davasının takipçisi olacak

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Ayhan Barut, 16 Eylül 2017 tarihinde Adana Şehir Hastanesi’nde soluduğu tiner nedeniyle yaşamını yitiren temizlik işçisi Veysi Kanat’ın ölümünde sorumluluğu bulunanların yargı önünde hesap vermesi gerektiğini söyledi.

CHP, ‘Veysi Kanat’ davasının takipçisi olacak

İl Başkanı Barut, 20 yaşında yaşama veda eden Veysi Kanat’ın Yüreğir ilçesi Doğankent Mahallesi’nde ikamet eden babası Sabahattin Kanat’tan yaşananlarla ilgili bilgi aldı.

“YER SİLME EMRİ VERENLERİN DE YARGILANMASI GEREKİYOR”

Adana Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunan acılı baba Sabahattin Kanat, oğlu Veysi Kanat’ın ölümünde ağır ihmalin bulunduğunu söyledi. Olay günü tiner kokusundan zehirlenen oğlu Veysi ile çalışma arkadaşı Özkan Ercel’in camları temizlemekle görevli oldukları halde, bodrum katta yer silmeye gönderildiğini belirten acılı baba, “Bodrumda yer silme emrini veren kişi veya kişilerin sanık olarak yargılanması ve cezalandırılması gerekiyor” diye konuştu.

“GERÇEK İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI TESPİT EDİLİP, YARGI ÖNÜNE ÇIKARILMALI”

İş güvenliği uzmanı olarak ifadesi alınan M.K.’nin “iş güvenliği uzmanı olmadığı, yaşanan ölüm olayından sonra iş güvenlik uzmanı olarak gösterildiği” yönünde ifade verdiğini kaydeden Kanat, “Gerçek iş güvenliği uzmanı tespit edilerek hakkında soruşturma yapılması, M.K.’yi iş güvenliği uzmanı olmadığı halde gerçeğe aykırı olarak iş güvenliği uzmanı gösteren ve bu işlemi yapması için talimat veren kişi veya kişiler hakkında soruşturma yapılması olayın aydınlatılması için zorunlu” şeklinde konuştu.

“İŞVEREN DE SORUMLU”

banner560
‘İşveren’in, işyerinin ve çalışanların güvenliğinden birinci derecede görevli ve sorumlu olduğunu dile getiren Sabahattin Kanat, “Bu nedenle sözkonusu şirketin sahibi, genel müdürü ile taşeron kullanılıyorsa taşeron firmanın genel müdürü de yaşanan bu olaydan sorumludur. Bu kişiler hakkında da soruşturma yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“FİDANIMA KIYDILAR”

Baba Sabahattin Kanat, iş güvenliği açısından meydana gelebilecek olan riskler doğrultusunda çalışanlara eğitim verilmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

“Tiner kullanımı sırasında çalışanlar için gaz maskesi gibi önleyici aletlerin bulunması zorunlu ve gerekli olduğu halde bundan kaçınılmıştır. Ağır bir ihmal vardır ve göz göre göre fidanıma kıydılar. Oğlum, zehirlendiğini hissettikten sonra müdürünü arayıp zehirlendiğini söylemiş ancak hiç kimse ilgilenmemiş. Yaklaşık bir kilometre uzaktaki revire zehirlenen diğer arkadaşıyla birlikte yaya olarak gitmiş ve yaklaşık üç saat revirde kalmış. Bu süre içerisinde tam teşekküllü bir hastaneye sevk edilmemiş. Üç saat içinde o revirde oğluma hangi tedaviler uygulandı? Bir ağrı kesici vurarak mı çocuğumun hayatı kurtarılmaya çalışıldı? Bu soruların yanıtını öğrenmek istiyoruz. Ben gencecik fidanımı kaybettim. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Başka analar, babalar ağlamasın” dedi.

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Acılı baba Sabahattin Kanat’ın acısını paylaşan CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, Kanat’ın en büyük acı olan evlat acısını yaşadığını belirterek, “Geleceğe dair umutları, hayalleri olan 20 yaşındaki evladını yitiren bir babanın acısını dindirmek mümkün değil. Ancak, yaşanan bu acı olayın tüm detaylarıyla araştırılıp açığa çıkarılması ve gerçek sorumluların hak ettikleri cezaya çarptırılması zorunluluktur. Milletvekillerimizle birlikte bu davanın takipçisi olacak ve yaşananların açığa çıkarılması noktasında elimizden geleni yapacağız” diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER