banner676

CHP’den Fırat Kalkanı açıklaması

CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından açıklama yaptı.

CHP’den Fırat Kalkanı açıklaması

banner625
MYK toplantısı sonrası sözlerine “Maalesef yine acı şehit haberleri aldık. Bugün de 5 şehidimiz var. Allah’tan rahmet diliyoruz” diye başlayan Böke ” CHP olarak bugün yaşanan her şeyi endişe ile izliyoruz. Sınır ötesi harekata katılan Suriye’ye giriş yapmış askerlerimiz sağsağlim ülkelerine dönsünler. IŞİD bölge ve ülkemiz için en önemli tehdittir. Çok açıkça ortaya koymalıyız. IŞİD bir canavardır. Örgütle içeride ve dışarıda mücadele konusunda geç kalındı. BM kararları kapsamında IŞİD’le mücadele ile kararlarının bölgesel aktörler tarafında desteklenmesi gerekir” dedi.


“IŞİD’E GÖZ YUMULUYOR”

Böke sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu örgüt halkımıza kast etmektedir. Bu canavar ortaya çıktığından beri Türkiye’nin aktif bire mücadele yürütmesi gerektiği ifade ettik. Hem içeride hem dışarıda tehdidin bertaraf edilmesine yöelik önerilerimizi ortaya koyduk. 2 yıl önce genel başkanımız  ‘Gelin kara harekatını Kobani’nın kurtarılması ve IŞİD’in bölgeden süpürülmesi için sınırlandıralım. Sonra askerimizi derhal geri çekelim’ demişti. O gün Cumhurbaşkanı ‘aklınız sizde kalsın’ demişti. Bütün somut önerilerimiz her zamanki vurdumduymazlık sürdürülmüştü. Aklımız dinlenmiş olsayda Suriye felaketine sürüklenmezdik. Ancak ne yazık ki IŞİD’le mücadele etmek yerine büyümesine göz yumuldu. Siyasi irade IŞİD’in ismini dahi telaffuz edemiyor. IŞİD’e katılıma göz yumuyor. IŞİD hücrelerini takibinden söz etmek mümkün değil. İstanbul’un göbeğinde IŞİD piknik düzenliyor, dergi basıyor. Vatandaşları açıkça hedef gösteriyor. IŞİD üyeleri hukuk tarafından serbest bırakılıyor. Canlı bombalar at koşturuyor. Ve evlatlarımız IŞİD’le mücadele girdabına sokmak zorunda kalıyoruz. Ama vatandaşımızı sınırlarımız içinde koruyamıyoruz”
HÜKÜMETE AÇIK ÇAĞRI
“Hükümete açık çağrı yapıyoruz” diyen CHP Sözcüsü Böke “Sadece Cerablus’ta değil kendi topraklarımız içinde IŞİD’le sammimi mücadeleye davet ediyoruz. Eğer hükümet IŞİD’le mücadele konusunda samimi ise bu kez uyarılarımızı ciddiye almalı. IŞİD’in ulusal tehdit olduğunu kabul etmeli. Sınır içerisinde adımları atmalılar” yorumunda bulundu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz